szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök szerint a rossz európai politika a mostani többszörösére gerjesztheti a bevándorlási hullámot. Sok menekült azt látja ugyanis, hogy itt megvan, sőt be is fogadja az a jóléti rendszer, ami például az afrikai államokban teljesen hiányzik. A harmadik országból érkezőknek ezért minél hamarabb nyilvánvalóvá kellene tenni, hogy nincs esélyük a kontinensen, ha illegális úton érkeznek ide. Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel azt is mondta: a szerb-magyar határra tervezett kerítéssel Magyarországban egyben uniós kötelezettségét teljesíti, mivel most ott húzódik a schengeni övezet egyik külső határa, így annak védelme kiemelten fontos.

Orbán Viktor élete egyik legnehezebb csúcsának nevezte a múlt heti uniós csúcsot, mivel az ott tárgyalt menekültügy szerinte az EU egyik legnehezebb ügye. A találkozón Magyarország a hozzánk visszaküldött migránsokkal kapcsolatban gyakorlatilag szabad kezet kapott az uniós szabályok keretein belül. Ez azt jelenti, hogy a ránk kiszabott menekültkvóták elvileg most nem érvényesek, és jogilag megtehetjük, hogy nem fogadunk vissza nyugatról hozzánk visszairányított menekülteket, külön elbírálás alá esünk – magyarázta.

A miniszterelnök azt mondta: meg kell értetni az EU-val, hogy Magyarország nem frontország. Görögország és Bulgária az, nekik kellene szétválasztani a menekülteket és a gazdasági bevándorlókat, szerinte mégis Magyarország van most nehezebb helyzetben hozzájuk képest.

Orbán Viktor a műsorban azt is mondta: „huzatos helyen fekszünk az EU-ban”, ezért a legelemibb önvédelmi kérdés annak eldöntése, kit engedünk be, kit nem, és ehhez ragaszkodnunk kell.

MTI / Máthé Zoltán

A szerb-magyar határra tervezett kerítéssel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a felépítésével uniós kötelezettségünket is teljesítjük. A magyar-szerb határ most egyben az egyik külső schengeni határ is, így a védelme kiemelten fontos.

Arra a kérdésre, hogy mit szólt a szerb miniszterelnök a kerítés tervéhez az e heti szerb-magyar közös kormányülésen, Orbán Viktor azt válaszolta:  Aleksandar Vucic érthető módon nem örült. Ugyanakkor a következő évtizedben Magyarország és Szerbia érdekei közösek lesznek – tette hozzá. Példaként említette itt Szerbia uniós csatlakozását, illetve a schengeni határ kiterjesztését Szerbia külső határaira.

Népvándorlás vagy migráció?

Orbán Viktor szerint valóban sokan próbálnak Magyarországra bejutni valamelyik háborús övezetből, de szerinte a politikai menekültek aránya nemsokára kisebb lesz majd a gazdasági bevándorlókéhoz képest.

Rossz politikával a népvándorlás többszörösére gerjeszthető. A harmadik országokban élők úgy látják ugyanis Európát, mint egy kontinenst, amely befogadja őket, „olyan, mintha meghívót küldenénk nekik” az elhibázott európai politikával. Főleg fiatal afrikai férfiak indulnak el olyan országokból, ahol nincsenek olyan jóléti rendszerek, mint Európában – vélte.

A miniszterelnök szerint ezeknek a menekülteknek világossá kell tenni, hogy nincs Európában esélyük, ha csak átrohannak a határon és nem ismerjük a szándékaikat.

A magyarok példáját kellett volna követniük a görögöknek

Orbán Viktor az interjúban azt mondta: együtt érez a görögökkel, és nagyon szurkol, hogy sikerüljön nekik talpra állni. Ugyanakkor szerinte Görögország azért sodródott megint a csőd szélére, mert nem sikerült megadnia a megfelelő választ a kihívásokra úgy, mint ahogy azt Magyarország 2010 után tette.

2010-ben a magyarok példátlan összefogást hoztak létre, ha nincs akkor erős kormány és kétharmad, ha nem hoznak meg olyan döntéseket, akkor ma pontosan ugyanott lennénk, mint a görögök – vélte a kormányfő. Hozzátette, hogy akkor a teljes, feltétel nélküli összefogás volt a megoldás, ez viszont Görögországban most nincs meg, a görög gazdaság számai elrettentőek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!