Felturbózza az amerikai hadsereg a fegyverét, amiből Ukrajna is sokat kapott
A tervek szerint 2028-tól állíthatja hadrendbe az Egyesült Államok a Himars azon változatát, ami képes lesz a hangsebesség ötszörösével repülő rakéták indítására.
A tervek szerint 2028-tól állíthatja hadrendbe az Egyesült Államok a Himars azon változatát, ami képes lesz a hangsebesség ötszörösével repülő rakéták indítására.
A szorult helyzetben lévő Ukrajna előtt új lehetőség nyílhat meg, ha a nyugatiak engedélyezik számára a rakétáikkal a mélységi csapásokat. Oroszország máris hátrább vonja a bázisait és szankciókat ígér.
Egyelőre semmi jele annak, hogy az ukrán támadókat kiszorítanák az oroszországi Kurszk környékéről. Bár aligha lesz tartós az ukrán ottlét, a merész vállalkozás mindenképpen komoly következményekkel jár.
Az előző generációs rakétához képest közel kétszer nagyobb távolság megtételére képes a Lockheed Martin új rakétája.
A HIMARS-rendszerből kilőtt rakéták egy gyakorlótéren várakozó alakulatot találtak telibe.
Csillagászati áron vett harckocsikat filléres drónokkal is meg lehet semmisíteni – ez az egyik olyan tanulsága az orosz–ukrán háborúnak, ami indokolttá tenné a magyar haderőreform újragondolását. Kérdés, hogy a gigabeszerzésekre kiépített rendszer képes-e erre. A logisztikai infrastruktúra például nem.
Bár az ukránok felszabadították az 500 napja kezdődött orosz invázió első heteiben elvesztett területek egy részét, a nyugati fegyverekkel felszerelt hadsereg a reméltnél lassabban halad előre. Ezzel szembesültek a vilniusi NATO-csúcson is, ahol Ukrajnának be kellett érnie ígéretekkel.
Azoknak lett igazuk, akik azt jósolták június elején, hogy a hosszú ideje ígért ukrán ellenoffenzíva nem lesz olyan gyors, mint a tavaly őszi, melynek során néhány nap alatt több ezer négyzetkilométernyi területet szabadítottak fel az északkeleti Harkiv, majd a déli Herszon térségében. A lassúság azonban a szakértők szerint nem jelenti a támadás kudarcát.
Az ukrán ellentámadás sikere szempontjából nem csak a harckocsik nélkülözhetetlenek, hanem más, békésebb katonai eszközök is. Cikkünkben ezeket mutatjuk be részletesen.
Az Index értesülése szerint a kormány évekkel ezelőtt akart HIMARS-rendszert vásárolni, ám azóta egészen más eszköz beszerzését fontolgatja.
Az Egyesült Államok külügyi bizottságának egy republikánus politikusa blokkolja a 735 millió dolláros üzletet.
A térségben Románia a második helyre pályázik Lengyelország mögött fegyvergyártásban, a NATO- és az EU-tagállamok kiemelt fegyverexportőre lehet.
Kétmilliárd dollár értékű katonai segítséget jelentett be az USA Ukrajnának a háború kezdetének évfordulóján.
Szergej Nariskin egyelőre semmivel nem támasztotta alá állításait.
Döntés egyelőre nincs a beszerzésről, a konkrét válasszal is adós a honvédelmi tárca.
Bár Kelet-Ukrajnába betört a téli fagy, a harcok hevessége alig csökken, és a jelek szerint az ukrán és az orosz erők is újabb offenzívára készülnek. Ukrajnát támogatja, hogy az új amerikai segéllyel annyi felszerelést kap, amennyi elég lenne egy közepes méretű hadsereg felfegyverzéséhez.
A frontvonaltól 15 kilométerre lévő Makijivkában annyi orosz katonát öltek meg a kilőtt HIMARS-rakéták, hogy azt már a jól beidomított oroszországi tévék és internetes portálok sem tudták letagadni. A védelmi minisztérium korábban 63 halottat ismert el, a számot szerdán 89-re módosították, ám még az általában Kreml-párti orosz katonai bloggerek is több áldozatról tudnak és a parancsnokok megbüntetését követelik.
Eltaláltak egy orosz katonai bázissá alakított iskolát Donyeck megyében. Több száz orosz sorkatona halhatott meg Makijivkában szilveszter éjjelén.