Az ukránok sikerrel támadták az oroszok által elfoglalt, kulcsfontosságú Melitopol katonai bázisát
Ez a város kulcsfontosságú lehet az oroszok elleni védekezésben, ha sikerül visszafoglalniuk, az ukrán hadsereg számára út nyílik a Krím-félszigetre.
Ez a város kulcsfontosságú lehet az oroszok elleni védekezésben, ha sikerül visszafoglalniuk, az ukrán hadsereg számára út nyílik a Krím-félszigetre.
Észtország nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvető rendszerekkel (HIMARS) bővíti védelmi rendszerét, a 70-300 kilométeres hatótávolságú, amerikai fegyverrendszerek várhatóan 2024-ben érkeznek az országba - közölte az észt védelmi minisztérium szombaton.
A következő hetek egyik nagy kérdése lesz az orosz-ukrán háborúban, hogy tartanak-e a felek hadműveleti szünetet. Az észérvek az időjárás miatt a hadműveletek leállása mellett szólnak, de a Putyinra nehezedő nyomás és az ukrán célok nem ebbe az irányba mutatnak.
Az iráni drónok elleni védekezéshez is adnak fegyvereket.
Az ukránok sorra lövik ki a HIMARS-ok tárolójában lévő mind a hat rakétát, úgy látszik, már nem tartanak attól, hogy elfogy a lőszer. Jójárt Krisztián, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet munkatársa szerint az ukránok bebizonyították, jól használják a kapott eszközöket, így jó eséllyel számíthatnak további támogatásra.
A zaporizzsjai atomerőmű nagyon veszélyes zsarolási tétel, súlyos katasztrófát okozhat bárki, aki ezzel játszik, épp ezért remélhető, hogy senki nem lépi át a vörösvonalat. Doneck, vagy Luhanszk városának ukrán kézre kerülése teljesen megváltoztatná a háború menetét, de az ukrán haderő még nem áll készen erre. A túlzott optimizmus a fegyverszállítmányok és az anyagi segítség elmaradásával sodorhatja veszélybe az ukránokat. Mitrovits Miklós történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európa Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa válaszolt a hvg.hu kérdéseire az ukrán ellentámadás jelenlegi állásáról és a lehetséges következményekről.
A drága és fogyóban levő precíziós rakétáikat arra pazarolják az oroszok, hogy kamucélpontokra lőnek.
Putyin háborújának egyik rejtélye, hogy miért engedik magukra az oroszok a műholdas irányítású rakétákat, pedig tehetnének azok ellen.
Kulcsfontosságú fegyverré válna a kínai MLRS rakétarendszer egy Tajvan elleni háborúban, pont úgy, mint az amerikai HIMARS az orosz–ukrán konfliktusban.
A RIMPAC nevű nagy nemzetközi hadgyakorlaton is megmutatta magát az a harcászati eszköz, ami a hozzáértők szerint minden körülmények közt bevethető.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök háborús bűnnek nyilvánította azt a Donyeck mellett található börtön elleni támadást, amelyben legalább 50 ukrán hadifogoly halt meg. A város jelenleg orosz ellenőrzés alatt áll, a két hadviselő fél kölcsönösen egymást gyanúsította a támadással.
Több térségben is offenzívát indított az oroszok ellen harcoló ukrán hadsereg. A hadiszerencse megfordulása nem véletlen. Egy diadal a nyugati országoknak is bizonyítaná, hogy nem hiába ontják a modern fegyvereket Ukrajnába.
A HIMARS rakétavetőkkel sikeresen vette célba eddig az ukrán haderő az orosz logisztikai bázisokat.
A HIMARS egy könnyű rakétatüzérségi eszköz, amit az amerikai hadseregnek fejlesztettek ki, ám a hatékonysága miatt mára több ország is hadrendbe állította. Ukrajnában is ezt használják.
Már akkora a félelem az orosz katonai vezetésben az ukránok által használt HIMARS rakétavető-rendszerektől, hogy Irántól próbálnak venni amerikai típusokról lemásolt drónokat, hogy levadásszák őket.
Az ukrán erőknek így már 16 ilyen fegyverrendszere lesz.
Ukrajna délen, Herszon térségében, Oroszország pedig Kelet-Ukrajnában, Donyeck megyében tervez támadást, miközben úgy tűnik, mindkét fél kezd kifogyni a harcedzett egységekből. Volodimir Zelenszkij hazahívott több nagykövetet, köztük a budapestit is, és felszínre került az államfő és a vezérkar közötti ellentét.
Ukrajnának azonban további rakétákra lenne szüksége Oroszország ellen.
Az Egyesült Államok 820 millió dollárnyi új katonai segélyt nyújt Ukrajnának