szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Index értesülése szerint a kormány évekkel ezelőtt akart HIMARS-rendszert vásárolni, ám azóta egészen más eszköz beszerzését fontolgatja.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Kamunak”, „politikai lufinak” nevezte az Index egy kormányzati forrása azt, hogy egy idahói szenátor, az amerikai külügyi bizottság egyik republikánus tagja blokkolta HIMARS rakétarendszerek eladását Magyarországnak. James E. Risch a Washington Post cikke szerint közleményében kijelentette: Magyarország, ha akarja az üzletet, hozzá kell járulnia Svédország NATO-csatlakozásához.

Az Index meg nem nevezett forrása azt mondta, hogy a magyar kormány ugyan valóban érdeklődött a HIMARS rendszerek iránt, de nem most, hanem két évvel ezelőtt. Az amerikai féltől akkor a kormányzati verzió szerint nem érkezett válasz, most viszont a semmiből elővették az ügyet. Ezek a fegyverek az Ukrajna rendkívül erős aduászai lettek az oroszok ellen az utóbbi egy évben.

 

Egyelőre nem kap HIMARS-okat Magyarország a svéd NATO-csatlakozás megakasztása miatt

Az Egyesült Államok külügyi bizottságának egy republikánus politikusa blokkolja a 735 millió dolláros üzletet.

Az Indexnek valaki a kormányból arról beszélt, hogy legutóbb Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos (aki tavaly távozott a posztról) vette fel a kapcsolatot az Egyesült Államokat a HIMARS-okkal kapcsolatban, de ez csak egy óvatos megkeresés volt. A kormánybiztos akkor még csak ahhoz kért információkat, hogy egyáltalán megállapíthassák: ezek a rendszerek megfelelőek lennének-e a honvédségnek rakéta-sorozatvetőként. Erre a megkeresésre az amerikaiaktól állítólag nem érkezett válasz a korábban kijelölt határidőig, 2022 márciusáig, ezért az ügy elakadt. A kormány – az Index szerint – azóta levette a kérdést a napirendről. A néhány éve kormánypártira hangolt lap állítja: azóta egy teljesen másik eszköz beszerzését fontolgatják ebben a fegyverzeti kategóriában.

Nem sokkal az Index cikkének megjelenése után hivatalos közleményt adott ki a témában a Honvédelmi Minisztérium is. A közleményben azt írták: „az előző kormányzati ciklusban a beszerzésekért felelős kormánybiztos levélben kért információt a HIMARS rakétarendszerekre vonatkozóan, 2022. márciusi határidővel. Erre válasz az amerikai féltől nem érkezett, a tárca az ügyet ezzel lezártnak tekintette.

A Honvédelmi Minisztériumnak nem áll szándékában HIMARS rakétarendszert vásárolni”.

Ennek ellenére januárban a Szabad Európának több, a Honvédelmi Minisztériumban dolgozó forrás is arról beszélt, hogy a kormányzatban felmerült a HIMARS védelmi rendszer megvásárlása. A lap akkor azt írta: döntés a kérdésben egyelőre nincs, kérdéseikre hivatalos választ a minisztériumtól nem kaptak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!