Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Zelenszkij péntek esti beszédében azt mondta, több mint 50 ukrán áldozata van a támadásnak, amit szándékos orosz háborús bűncselekménynek és tömeggyilkosságnak nevezett – írta a Guardian.
Az ukrán elnök szerint a hadifoglyoknak, akik között ott voltak az Azovstal acélgyárat védő Azov hadtest katonái, védelmet kellett volna élvezniük az ENSZ és a Vöröskereszt nemzetközi garanciái alapján. Zelenszkij sürgette a szervezeteket, hogy avatkozzanak közbe és vizsgálják ki az eseményeket.
Az ENSZ főtitkárának szóvivője, Farhan Haq elmondta: még nem kapott első kézből információkat a támadásról, és komoly kihívást jelenthet eljutni a helyszínre is. „Azt javasoljuk, hogy az érintett felek szigorúan vizsgálják ki az eseményeket” – mondta Haq.
A Vöröskereszt pedig kijelentette, hogy már kértek engedélyt arra, hogy emberei bejussanak a börtönbe, hogy felmérjék a sebesültek állapotát, akiknek ellátását elsőszámú feladatként jelölte meg.
Az oroszok szerint 40 katona halt meg, és leglaább 75 megsérült a támadásban, de ők az ukrán haderőt okolják, szerintük az Egyesült Államoktól kapott HIMARS-rakétákkal lőtték szét a börtönt.
Az ukrán hadsereg tagadta a vádakat, szerintük az oroszok ágyúkkal lőtték az épületet, hogy eltüntessék a bizonyítékokat az ukrán hadifoglyok megkínzásáról és meggyilkolásáról.