#Higgs-bozon
Nagy felfedezést tettek a CERN kutatói: először találtak kísérleti bizonyítékot a Higgs-bozon két müonra bomlására
Először találtak kísérleti bizonyítékot a Higgs-bozon két müonra bomlásáról az európai részecskefizikai kutatóintézet (CERN) kutatói, akik a jelenleg virtuálisan zajló 40. részecskefizikai konferencián mutatták be kutatási eredményeiket a nagyon ritka jelenségről.
Ma 90 éves a tudós, aki még sosem használt mobilt, de örökre megváltoztatta a világot az "isteni részecskével"
Május 29-én ünnepli kilencvenedik születésnapját Peter Ware Higgs Nobel-díjas brit elméleti fizikus, az isteni részecskeként aposztrofált Higgs-bozon létezésének megjósolója. A tudós egyetlen e-mailt nem küldött még el, mobiltelefont sem használ, de örökre megváltozatta azt, amit a világról tudunk.
Meghalt a tudós, aki először írt az "isteni részecskéről"
96 esztendős korában elhunyt Leon Lederman Nobel-díjas amerikai fizikus.
Mérföldkőhöz érkeztek a tudósok az "isteni részecske" kutatásában
Újabb mérföldkőhöz értek az európai részecskefizikai kutatóintézet, a CERN tudósai az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozon vizsgálatában: először sikerült bizonyítaniuk a szétbomlását úgynevezett b-kvarkokra.
Új részecskére bukkanhattak, ami átírhatja a világegyetem kutatását
Az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozonnál is nagyobb tömegű, eddig ismeretlen elemi részecske nyomaira bukkanhattak az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN két nagy kísérletének munkatársai.
Az isteni részecskénél is durvább anyagot keresnek a Nagy Hadronütköztetőben
A svájci Nagy Hadronütköztetőben (LHC) dolgozó kutatók azt remélik, hogy a márciusban dupla teljesítménnyel újrainduló részecskegyorsítóban bizonyítani tudják egy további, "az isteni részecskénél is izgalmasabb" elemi részecske létezését.
Mit főzhetünk a kvarklevesből?
Hamarosan talán a rákkutatásban és az univerzumot alkotó „sötét anyag” felderítésében is előrelépés várható - számoltak be tudósok budapesti konferenciájukon.
Higgs professzor felszívódott Nobel-díja bejelentése után
Peter Higgs elrejtőzött a médiafelhajtás elől, Francois Englert pedig először azt hitte, nem ő kapta a díjat, miután egy óra késéssel jelentette be a Svéd Királyi Tudományos Akadémia, hogy az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozon létezését megjósoló brit és belga tudósnak ítélték megosztva az idei fizikai Nobel-díjat.
Pezsgőt bontottak a CERN-ben
Pezsgőt bontottak az Európai Nukleáris Kutató Szervezetben, a CERN-ben annak hallatán, hogy az általuk igazolt Higgs-bozon létezését megjósoló Peter Higgs és Francois Englert kapta a fizikai Nobel-díjat idén. A Genf mellett működő intézet főigazgatója a stockholmi bejelentést követően tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nagy nap ez a részecskefizika számára.
Fotó: Francois Englert és Peter W. Higgs kapta idén a fizikai Nobel-díjat
Francois Englert and Peter W. Higgs (képünkön) kapta idén a fizikai Nobel-díjat – jelentették be magyar idő szerint 13 óra előtt nem sokkal a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban. Az elismerést az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozonért kapták a szakemberek.
Az isteni részecskéért járt idén fizikai Nobel-díj
Francois Englert és Peter W. Higgs kapta idén a fizikai Nobel-díjat – jelentették be magyar idő szerint 13 óra előtt nem sokkal a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban. Az elismerést az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozon elméleti megalapozásáért kapták a szakemberek.
Egyre valószínűbb, hogy az isteni részecskét találták meg
Újabb elemzéseik után csütörtökön Genfben tett bejelentésük szerint egyre biztosabbak az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN tudósai abban, hogy a tavaly felfedezett rejtélyes szubatomi részecske valóban a többi részecske tömegéért felelős Higgs-bozon.
Borús jövő vár a világegyetemre: egyszerűen el fog tűnni
Az "isteni" részecskével, a Higgs-bozonnal kapcsolatos eddigi számítások borús jövőt festenek a világegyetem számára - fejtette ki Joseph Lykken amerikai elméleti fizikus, a nagy energiájú részecskefizikára szakosodott Fermilab kutatója.
Megnevezte 2012 tudományos áttörését a Science
A Higgs-bozon létezésének felfedezését nevezte 2012 első számú tudományos áttörésének a Science amerikai folyóirat.
Nem is annyira izgalmas az új isteni részecske
Az új elementáris részecske, amelynek felfedezését ez év júliusában jelentették be az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusai, úgy viselkedik, mint az "isteni" részecskeként emlegetett Higgs-bozon, ám tulajdonságai kevésbé "egzotikusak", mint várták - hangzott el Kiotóban egy hadronfizikai szimpóziumon.
„Felfedeztünk valamit”: újabb bizonyítékot találtak az isteni részecskére
Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) kutatóinak egy újabb csoportja is bejelentette szerdán, hogy a többi részecske tömegéért felelős Higgs-bozon, az „isteni részecske” létezésére utaló erős bizonyítékokat talált.
Nagyon valószínű, hogy létezik az "isteni részecske"
A többi részecske tömegéért felelős Higgs-bozon, az "isteni" részecske létére utaló eddigi legerősebb bizonyítékokat találták a tavaly szeptemberben leállított Tevatron-gyorsítón végzett ütköztetések "hulladékában" – jelentették be hétfőn a nagyenergiájú részecskefizikára szakosodott amerikai Fermilab kutatói.
Létezik-e az "isteni részecske"? A válasz július elejére várható
Létezik-e a Higgs-bozon, a többi részecske tömegéért felelős "isteni részecske"? A kérdésre esetleg július 4-én adják meg a választ az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) tudósai.
Sokkoló és korszakalkotó felfedezések 2011-ből
Félelmetes, de akár a tudomány történetében új fejezetet nyitó felfedezések történtek 2011-ben is. Gyorsabban mozgó részecskéket találtak, felfedezték, hogy pesszimisták a méhek, és hogy késleltethető az öregedés.
Búcsúüzenetet hagyott a Trump szállodája előtt robbantó férfi
„Ez nem terrorcselekmény, hanem ébresztő” – írta a robbanásban életét vesztett katona.
Nem közölt a Washington Post egy rajzot, amin Jeff Bezos egy zsák pénzzel hódol Trump szobra előtt
A lap karikaturistája, a Pulitzer-díjas Ann Telnaes az eset miatt fel is mondott, szerinte ilyen még nem történt a karrierje során.
Mégis elítélik Donald Trumpot a hallgatási pénzek miatt indított bűnperben
A bíró ugyanakkor jelezte, hogy a megválasztott elnöknek nem kell börtönbüntetésre számítania.
„Szánalmas és gyerekes” – reagált Szijjártó arra, hogy a lengyelek nem hívták meg a magyarokat a Romanowski-ügy miatt
A korrupcióval gyanúsított politikus Magyarországon kapott politikai menedékjogot, ez pedig komoly botrányt okozott Lengyelországban.
Ön szerint mikor lesznek választások? Szavazzon!
Lehet, hogy már nem is az a kérdés, mikor lesznek parlamenti választások, hanem hogy lesznek-e egyáltalán.
A nagy büszkén átadott, felújított HÉV szerelvénynek olyan a hangja, mintha szét akarna esni
Próbafutam után már vitték is vissza a kocsiszínbe, mert még van mit toldozni rajta.
Új magasságokban a kormányzati sikerkommunikáció: harmadik éve dicsekednek ugyanazzal a fejlesztéssel
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Egy belső sávban „ragadt” autóst büntettek a rendőrök – videó
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Balogh Gábor az öttusasikerekről: „Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni”
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.