Gázdíjak: változtattak a rezsicsökkentett lakossági szolgáltatások árán
Van, aki jól is jár ezzel.
Van, aki jól is jár ezzel.
A magyar kormány tagjai – Brüsszel mellett – már korábban is Ukrajnát tették felelőssé számos kedvezőtlen magyarországi jelenség miatt, az utóbbi napokban az orosz agresszió ellen védekező országról az „derült ki”, hogy a Barátság kőolajvezetéken érkező orosz kőolaj tranzitdíjának a megemelése áll a hazai üzemanyagárak növekedése és az infláció vártnál lassabb mérséklődése mögött. A baj csak az, hogy ez így nem igaz.
Több mint bűn elpocsékolni egy gáztároló kapacitását – ezt mondta Holoda Attila energetikai szakértő az RTL Híradónak arról, hogy az MVM kitermel 800 millió köbméter párnagázt a Hajdúszoboszlói Gáztárolóból.
Az energetikai szakember szerint nem a mostani tél lesz a kérdéses, hanem a következő.
Év végéig biztosan tartható az a fajta rezsicsökkentés, amit a kormány kitalált, de hogy utána mi lesz, az majd csak októberben dől el - erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában. Holoda Attila energetikai szakértő, volt helyettes államtitkár elképzelhetőnek tartja a költségek további emelkedését is.
Holoda Attila elmondta, hogy a gáznál és az áramnál nem létezik olyan, hogy általános piaci ár, ezek ugyanis folyamatos mozgásban vannak, ráadásul per pillanat lényegesen alacsonyabbak, mint azok a számok, amik a kormányinfón elhangzottak.
A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont főmunkatársa szerint biztos, hogy a nyugati beszállítók nélkül a Paks II.-projektnek befellegzett, és Európa felgyorsítja függetlenedését az orosz gáztól. A szakértő ugyanakkor kiszámíthatatlannak tartja a helyzetet a magyar és az európai energiapiacon, mert nemcsak a magas árak, hanem a helyzet változékonysága is lehetetlenné teszi a tervezést.
Most akkor van elég gáz a tározókban, vagy nincs? És ha később se lesz, akkor a télen megfagyunk? És mi lesz, ha a nagyon dörzsölt oroszok tényleg inkább a kínaiaknak adják el a gázt, és nem Európának? Rendszereztük, mit érdemes gázügyben a fűtési szezon előtt tényleg észben tartani.
A volt energiaügyi helyettes államtitkár az ATV Startjában elküldte a rezsicsökkentést és a nonprofit közműszolgáltató ötletét oda, ahová szerinte való.
Három hónap után hagyta ott a fejlesztési minisztériumot, pedig ő vezényelhette volna le a rezsicsökkentést. Holoda Attila, az NFM korábbi energetikáért felelős helyettes államtitkára szerint rendkívül káros, hogy a politika azt gondolja, előre lát minden következményt, a szakmai szereplőket ab ovo hazugnak tartja, és nincs fogadókészsége a párbeszédre. Pedig ez utóbbi nélkül szerinte nincsenek hosszú távú megoldások.
Facebook-oldalán fakadt ki Holoda Attila, az Orbán-kormány korábbi, tavaly decemberben lemondott energiaügyi helyettes államtitkára amiatt, hogy a kabinet az állami kézbe kerülő E.On-gáztárolókból a nyomás fenntartásáért felelő párnagáz értékesítésére készül.
Holoda Attila három hónapig sem bírta a fejlesztési tárca energetikai helyettes államtitkáraként, és mert a szakma helyett érdekcsoportoknak tetsző szabályozást kértek volna tőle, tavaly decemberben inkább önként távozott az NFM-ből. Maradt a szakmázás: most éppen tisztába teszi a palagáz kérdést. Úgy, hogy mindenki értse.
"Lobbiszínezetű" megbízásokat kapott, és olyan szabályok megalkotásában kellett volna részt vennie, melyek mögött egy bizonyos érdekcsoportot sejtett – mondta a Népszabadságnak Holoda Attila, aki alig egy negyedév után, három hónapja távozott az energiaügyi helyettes államtitkári posztról.