Novák Katalin Irakban szolgáló magyar katonákkal ünnepli Advent harmadik vasárnapját
Az államfő épp Irakban bizonygatja, hogy Magyarország nem akar háborút.
Az államfő épp Irakban bizonygatja, hogy Magyarország nem akar háborút.
Erbílben arról is beszélt, hogy „mi, magyarok a tettek emberei vagyunk”.
Összesen nyolc 2700 éves asszíriai márvány féldomborművet fedeztek fel az észak-iraki Moszulban amerikai és iraki régészek. Nagyhatalmú asszíriai királyok korszakának csatajelenetei láthatók rajtuk.
A zaporizzsjai erőmű elfoglalása példátlan, de vannak háborús előzményei, leginkább a Közel-Keleten.
Lassan egy éve nincs kormány Bagdadban. Moktada al-Szadr vallási-politikai vezető úgy keveri a lapokat, hogy ő legyen a megmentő.
Muktada asz-Szadr iraki síita vezető támogatói a múlt hónapban már megrohamozták a parlamentet is.
Bászrában 52,6 fokos a hőség, az emberek kaptak is négy nap rendkívüli szabadságot, de így is nehéz elviselni az extrém meleget.
Az ítélet szerint a magyar állam megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
A régészek szerint a település a Mitanni Birodalom fontos központja, az egykori Zakhiku lehet. A palota maradványait már 2018-ban feltárták, most sikerült a többi épületét is.
Több mint 100 millió hordónyit adtak el külföldre.
Alaposan felforgatták az iszlám térséget az utóbbi fél évszázad agresszív modernizációs kísérletei. A konfliktusok újabbakat szültek, a külföldi hatalmak beavatkozásai kudarcot vallottak.
A gazdasági kilátástalanság és a politikai elnyomás készteti elvándorlásra az iraki kurdokat. Közben a török katonai beavatkozások felszítják a kurdok közötti ellentéteket.
Az etnikailag főként a kurdokhoz sorolt 700 ezer jezidi vallása különös, nincsenek írott szent szövegei, megtalálhatók benne ősi nyugat-iráni mitológiai motívumok, a judeo-kereszténység, gnosztikus irányzatok és a szúfi iszlám hatása. Vallási kisebbségként a történelemben sokszor érte támadás a közösséget.
Egy csoport sem vállalta eddig magára az akciót.
Az alacsony részvétel mellett megtartott iraki választáson egy régi-új arc, Moktada al-Szadr került királycsináló helyzetbe, de a helyzet nem ígér stabil kormányt.
Nagyot nőhet Muktada asz-Szadr pártjának frakciója, de többséget így sem szerez a 329 fős iraki parlamentben. A korrupcióellenes népfelkelések nyomán vasárnapra előrehozott választások eredményeképp továbbra is széttöredezett lesz a törvényhozás.
Az idén Irakban is befejezi „harci küldetését” az Egyesült Államok. A regionális kilátásokról, az afganisztáni kivonulás kudarcáról Hewa Jaff, a Kurdisztáni Hazafias Unió (PUK) külpolitikai igazgatója beszélt.
A 33 éves Bryan Riley korábban Afganisztánban és Irakban szolgált. Barátnője szerint poszttraumás stressz zavarban és depresszióban szenvedett.
Lassan elfogy a víz a térségben, egyes részei lakhatatlanná válnak. Egyre kevesebb eső esik, és egyre többet öntöznek. Kiszáradó tavak, elapadó folyók, és a vízmegosztás miatt kialakuló konfliktusok sújtják már most is a térséget.