Kurd elemző: az afganisztáni forgatókönyv Irakban nem érvényes
Az idén Irakban is befejezi „harci küldetését” az Egyesült Államok. A regionális kilátásokról, az afganisztáni kivonulás kudarcáról Hewa Jaff, a Kurdisztáni Hazafias Unió (PUK) külpolitikai igazgatója beszélt.
HVG: 2020 januárjában az USA légicsapással likvidált két magas rangú iráni tisztviselőt, Kászim Szulejmánit és Abu Mahdi al-Muhandiszt. Mindketten Irán katonai „nyúlványait” irányították külföldön. Válaszul tüntetések törtek ki Irakban, a bagdadi parlament pedig megszavazta, hogy a kormánynak arra kell törekednie, hogy minden külföldi hadsereg elhagyja az országot. Idén júliusban aztán Joe Biden elnök bejelentette, hogy az év végéig az amerikai harcoló alakulatok elhagyják Irakot. Ez ugyanolyan távozás lesz, mint Afganisztánból?
Hewa Jaff: Az amerikai harcoló alakulatok valóban elhagyják az országot, ám az is benne van a megállapodásban, hogy az Egyesült Államok továbbra is segíti az iraki biztonsági erők kiképzését, segítséget nyújt a harcban az Iszlám Állam és egyéb terrorszervezetek ellen.
Szó sincs arról, hogy csak úgy elmennek, mint ahogyan Afganisztánban történt.
„Sosem tudod, ki az ellenség és ki a barát. Ez az ijesztő, nem a robbantások"
Számtalanszor volt olyan, hogy vártam egy helyen a főnökeimet, majd mikor megérkeztek és távoztunk, rövid időn belül felrobbant az a hely, ahol én másfél órán át álltam. Sokszor repeszek estek a detonáció után a kocsinkra" - meséli a hvg.hu-nak egy Afganisztánban járt magyar katona.
HVG: Trump és Biden is tárgyalt az afgánokkal a kivonulásról. Azért azt nem lehet kijelenteni, hogy minden előzetes értesítés nélkül távoztak, és mégis kitört a káosz.
H.J.: Ha megnézi a videófelvételeket, fényképeket, azokon látszik, hogy alapvetően kommunikációs probléma volt az afgán kormányzati erők és az amerikaiak között. Elég példaként felhozni a bagrami légibázis fosztogatását. Ilyesmi nem fordulhatott volna elő, ha van érdemi kommunikáció. Úgy gondolom, hogy az afganisztáni kivonulás óriási kudarc az Egyesült Államoknak, és nagyon rossz üzenet minden térségbeli szövetségesének, alkalmazottjának. Mindenki le fogja vonni belőle a következtetéseket.
Izrael felől már hallani is a tanulságát, miszerint egyedül és kizárólag magukra számíthatnak a térségben, ami szerintem mindenkire érvényes, aki az USA szövetségese. Úgy gondolom, hogy az afganisztáni kivonulás nem volt kellőképpen előkészítve, amikor pedig már látható volt, hogy a tálibok el fogják foglalni az egész országot, akkor sem állították le. Az eredmény ismert. Pontosan oda értünk vissza, ahol minden elkezdődött, annyi különbséggel, hogy a táliboknak most komoly fegyverzetük is lett.