A lengyel alkotmánybíróság szerint szabálytalan volt a közmédia felszámolása
A kulturális tárca szerint a döntést figyelmen kívül kell hagyni.
A kulturális tárca szerint a döntést figyelmen kívül kell hagyni.
Közeleg a februári EU-csúcs, ahol ismét terítékre kerül Ukrajna támogatása. Nem meglepő módon tehát Unió és az Orbán-kormány konfliktusával foglalkozik több nemzetközi lap is, így a Politico, a Financial Times, a Die Welt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Süddeutsche Zeitung is. Utóbbi és a Financial Times a lengyel helyzetet is elemzi. Az Eurázsia Csoport nevű amerikai kockázatelemző intézet európai igazgatója szerint Európára az idén a nyugtalanság éve vár. A Daily Telegraph elemzése szerint Ukrajna ügyében az EU végzi el a piszkos munkát Vlagyimir Putyin helyett. A Bloomberg a WizzAir elleni nagy-britanniai vizsgálatról ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
"Igen, így néz ki egy ilyen rezsim bontása. Bűnözők kerülnek sittre, udvari költőket rúgnak ki. Kiváltságok szűnnek meg, ebül szerzett vagyonokat koboznak el." Szerzőnk nemcsak a lengyelországi eseményekről, hanem Magyarországról is beszél.
Különösebb indok nélküli látogatásra érkezett új politikai szövetségeséhez, Orbán Viktorhoz Robert Fico szlovák miniszterelnök, hogy a korábban feszültségeket okozó ügyek szőnyeg alá söprése mellett azokról a stratégiai kérdésekről tárgyaljanak, amelyekben vállvetve harcolhatnak az EU-ban.
Andrzej Duda követelte, hogy az igazságügyi miniszter vonja vissza a szerinte törvénysértő döntését, de Donald Tusk közölte: megbízik miniszterében, a jogrendet pedig éppen az előző kormány rombolta le az államfő közreműködésével.
Adam Bodnar igazságügyi miniszter pénteken kísérletet tett Dariusz Barski, a főügyész első helyettesének leváltására.
A külföldi politikai befolyásolást, ami ellen itthon még állami szervet, Szuverenitásvédelmi Hivatalt is létrehozta a kormány, azt Lengyelországban például maga végezte.
Ellenfelei éppen jogtiprással, diktatúra bevezetésével vádolták a csütörtöki nagy tüntetésen.
A Financial Times és a Süddeutsche Zeitung is a magyar kormány és az EU Ukrajna támogatása ügyében zajló konfliktusát és alkudozását elemzi. A mai Németország nem képes és nem is hajlandó vezetni Európát, írja az Economist. A Der Standard az éleződő lengyelországi belpolitikai konfliktusokról ír. David Cameron szerint Izraelnek az eddiginél sokkal több segélyszállítmányt kellene beengednie Gázába. A tajvani választás elé írt cikket a Washington Post. A szokásoktól eltérően politikai kérdésben szólalt meg az Európai Központi Bank elnöke. Pert vesztett a WizzAir. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A szervezők szerint százezren vannak, a kormánypárti vezetésű fővárosi önkormányzat szerint viszont csak 35 ezren.
Az oroszbarát nézeteiről ismert férfi azt állítja, Orbán „rajongójaként” szerkeszti az oldalt, és nem kap pénzt a munkájáért.
A Die Welt és a Washington Post is Ukrajna EU-s támogatásával foglalkozik, szóba kerül Orbán Viktor szerepe és a még befagyasztott magyar EU-s pénzek kérdése is. A Daily Telegraphban egy brit katonai szakértő beszél az ukrajnai háború kilátásairól. Az USA kifelé tereli a háborúból Izraelt, írja a Washington Post. A Süddeutsche Zeitung szerint Kaczynski pártja a kormányváltás után áldozati szerepbe helyezi magát. A Financial Times az új francia miniszterelnök kinevezése körüli helyzetet értékeli.
Tovább bővítené a közép-európai portfólióját Varga Zoltán, miután tulajdonrészt szerzett egy lengyel kiadóvállalatban..
Korábban börtönbüntetésre ítélték őket, majd elnöki kegyelmet kaptak.
Jogi mocsárban vív közelharcot a lengyel közmédia fölötti ellenőrzésért az ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság (PiS) párt az új kormánnyal, amelynek rapid manővere nélkülözte az eleganciát és a biztos törvényi alapot is.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten a Szuverenitásvédelmi Hivatal leendő és a lengyel közmédia jelenlegi harcairól, valamint családi emlékekről lesz szó.
A lengyel digitalizációs misztérium magyarázatot követel a techóriás lengyelországi központjától, miután 2024 első napján a Google valutaváltója több mint ötödével alacsonyabb árfolyamot mutatott a zlotyi/euró és a zlotyi/amerikai dollár árfolyamok esetében, mint az előző év végén.
A súlyos szabálytalanságokkal teli szerbiai választásokról és Vucic győzelmének következményeiről ír a Guardian. A lengyel választások utáni helyzet mutatja, milyen kihívásokat jelent visszacsinálni demokrácia-ellenes intézkedéseket, írja a Die Zeit. Egy, a Wall Street Journalban megszólaló amerikai biztonságpolitikai szakértő szerint a tűzszünet hozhatná meg az előrelépést Ukrajnának, míg egy brit katonai szakértő a Daily Telegraphban sötét jövőképet fest. Bidennek fel lesz adva a lecke az idén a külpolitikában, írja az USA korábbi NATO-nagykövete a Politicóban. Az izraeli legfelsőbb bíróság döntéséről ír a Der Standard és a Wall Street Journal is. Utóbbi a kínai államfő újévi beszédével is foglalkozik, mely Tajvan kérdését is érintette. A Die Presse szerzője szerint 2024 nem az elektromos autók éve lesz.