Kényszerű visszavonulás az orbáni rezsiharc frontján
Szinte észrevétlenül lépett hatályba két olyan, az EU által kikényszerített jogszabály-módosítás, ami a kormány eddigi rezsiharcos hozzáállását is alapjaiban megváltoztathatja.
Szinte észrevétlenül lépett hatályba két olyan, az EU által kikényszerített jogszabály-módosítás, ami a kormány eddigi rezsiharcos hozzáállását is alapjaiban megváltoztathatja.
A fölgázcég korábban azt közölte, hogy harcolni fog az igazáért, de most bejelentette: nem követelheti a felhasználóktól az eddig meg nem fizetett költségátalányt.
Nem vezetheti tovább az állami rezsicéget, sőt állami alkalmazotti státusától is megválik a 2010 utáni orbáni energiapolitika szürke, de könyörtelen végrehajtója. Horváth Péter a simicskátlanítás és a Lázár–Seszták-párharc vesztese.
Nem szeretné lenyelni azt a 100 milliós békát, amit a hivatal kiszabott rá.
A hivatal szerint 33 ezer ügyféltől követelt jogtalanul mintegy 2 milliárd forintot a gázszolgáltató.
Vizsgálat alá vonta a Tigáz késedelmes fizetéskor alkalmazott gyakorlatát az energiahivatal, miután az idén a lakossági szektorból kivonuló gázszolgáltatóra rengeteg, hasonló jellegű panasz érkezett az utóbbi időben.
Akár egymillió forintos büntetéssel számolhatnak azok a nagyvállalatok, amelyek a következő hetekben sem pótolják regisztrációjukat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján. Ennél is nagyobb, 10 millió forintig terjedő összeget fizethetnek azok a cégek, amelyek ez év végéig elmulasztják az energiahatékonysági törvényben meghatározott energetikai audit végrehajtását.
Február 1-jétől nem tudja fenntartani 15 ezer ügyfele áramellátását az Energetikai Központ Zrt. A törvény szerint ilyenkor a hatóságnak a fogyasztók ellátására úgynevezett végső menedékes szolgáltatót kell kijelölnie.
Meglehetősen furcsa hátraarcot hajtott végre a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), mely miután szeptemberben 30 millióra bírságolta a nemzeti közműszolgáltató gázcégét, a Főgázt azért, mert az az átveendő egyetemes (értsd: lakossági) gázfogyasztókról szó tervéhez nem adott be üzleti tervet, most simán tudomásul veszi, hogy ez a továbbiakban sem történik meg. Az a bizonyítás nem létezik így, melyből látni kellene, hogy a Főgáznál e szolgáltatás hogyan lesz rentábilis. A birság indoklásában a hivatal az ellátásbiztonságra hivatkozott – most ez az érv elő sem került.
A Főgáz (illetőleg a mögötte álló ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt.) egymás után falja fel a lakossági gázszolgáltatókat, és jövő ilyenkorra akár 3,3 millió fogyasztóval is rendelkezhet, de továbbra sem tudni, hogy a korábban a külföldi tulajdonú cégeknél tetemes éves veszteséget okozó szolgáltatás mitől és hogyan lehetne kezelhető.
A egyetemes gázszolgáltatók után az áramszolgáltatók is csak nyugodtan dobják be a törölközőt – ebben segítheti a cégeket a villamos energia törvényhez (vet) hétfőn benyújtott módosító csomag. Jogszabályi rásegítéssel dagadhat tovább az állami közműcég.
Három társaságot az energiahivatal bírságolt meg lejárt hitelességű fogyasztásmérők miatt, saját cégét viszont a nemzeti közműszolgáltató belső vizsgálata buktatta le - a Főgáznál tucatjával találtak problémás gázórát.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a Tigáz Zrt. földgáz egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználóinak ellátására kiírt nyilvános felhívására a megadott határidőben a Főgáz Zrt.-től érkezett ajánlat.
A francia GDF Suez kétszer is kérte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH) a gázszolgáltatói engedélyének visszavonását – közölte a MEKH, amely most a franciáké mellett az E.On hasonló kérését is vizsgálja. Egyelőre nem tudni, tényleg az állami Főgázhoz kerülhetnek-e a franciák és németek jelenlegi ügyfelei, az átadás-átvétel mindenesetre hónapokat vehet igénybe.
A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) visszavonta a Kun Mediátor Szolgáltató Kft. utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységre vonatkozó engedélyét és az utazási vállalkozást törölte a hatósági nyilvántartásából.