szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Három társaságot az energiahivatal bírságolt meg lejárt hitelességű fogyasztásmérők miatt, saját cégét viszont a nemzeti közműszolgáltató belső vizsgálata buktatta le - a Főgáznál tucatjával találtak problémás gázórát.

Megbírságolt három elosztótársaságot a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), mert azokat hitelességük lejárta után sem cserélték le a cégek a fogyaszóiknál. Az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt.-nek eza mulasztás 3 millió forintjába kerül, az ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt.-nek 7 milliójába, a MAGÁZ Magyar Gázszolgáltató Kft.-nek pedig 600 ezer forintjába.

Magyarországon mintegy 5,5 millió felhasználó rendelkezik villamos fogyasztásmérő berendezéssel és közel 3,5 millió felhasználó gázmérővel.

Nem túl nagy a gázórája? És mennyit "futott"?
Stiller Ákos

Az energiahivatali szakemberek még a nyár elején végeztek átfogó helyszíni vizsgálatot hat villamosenergia-ipari és hat földgázipari elosztó társaságnál; mindenhol kifejezetten a lejárt hitelesítési idejű fogyasztásmérők alkalmazásának arányát vizsgálták. Úgy találták, hogy kilenc társaságnál megfelelően betartják a mérőórák cseréjére vonatkozó, hatályos szabályokat, az említett három cég viszont fennakadt a szűrésen.

A bírságok kiszabásakor a szabályozó hatóság  több körülményt mérlegelt; azt például, hogy hány ügyfele van a szolgáltatónak, hány lejárt hitelességű mérőt találtak, és az érintett cég milyen intézkedéseket tett annak érdekében, hogy e jogsértő problémát megszüntesse. A MEKH az erről szóló közleményében emlékeztet: a mérésügyről szóló törvény szerint a fogyasztóval való elszámolás alapjául szolgáló mérést hiteles mérőeszközzel kell végezni. A fogyasztásmérő hitelesíttetéséről a mérőeszköz tulajdonosának - vagyis az elosztónak - kell gondoskodnia meghatározott időközönként.

Másfajta problémát talált az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. az alája, állami tulajdonba került Főgáz gázmérőinek vizsgálata során. Erről szerdán, az ENKSZ egy éves működésének mérlegre tétele során beszélt újságírók előtt Horváth Péter, a cég elnök-vezérigazgatója. Horváth elmondása szerint eddgi csak Budapesten eddig 74 olyan, nagyobb kazánnal rendelkező fogyasztót találtak, akiknél a gázszolgáltató az előírtnál nagyobb méretű mérőórát szerelt fel. Több közinzétményi mérőóráról szintén ezt állapították meg - a nem indokolt méretű (és ezáltal többet mérő, illetve a más árkategóriában kiszámlázott gázárat "igazoló") gázórákat a cég folyamatosan szabályosra cseréli.

Mivel a nagyobb, de szabálytalan órákkal a Főgáz megállapítható mértékű kárt okozott a fogyasztónak, ezt a kárt meg kell térítenie - mondta az elnök-vezérigazgató.

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!