Kiderült, melyik lett 2024 madara
Fél évszázada minden esztendőben megnevezik. Megvan az idei győztes.
Fél évszázada minden esztendőben megnevezik. Megvan az idei győztes.
Becslések szerint a hazai erdőkben több tucat fokozottan védett emlős nagyragadozót pusztítottak el illegálisan az elmúlt két évtizedben.
A Dunához lehet elvinni és ott szabadon engedni azokat a tőkés récéket, amelyek gyakran kedvezőtlen feltételek között, a budapesti panelházak lapostetőin költik ki utódaikat – hívja fel a lakosság figyelmét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) keddi közleményében.
Telefonos alkalmazással bővült a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) gólyafészek-adatbázisa, amely így még egyszerűbbé teszi a lakosság számára a megfigyelésen alapuló adatszolgáltatást.
Már az is eredmény, hogy a sok madárfajnál tapasztalt állománycsökkenés az utóbbi pár évben megállt.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Nagy téli madárles címmel országos madárszámlálásra hívja a lakosságot december 28. és 30. között.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) a nyár utolsó hónapjában rendszeresen érkeznek aggódó bejelentések arról, hogy az emberek feltűnően kevesebb madarat látnak az addig megszokotthoz képest. Szerencsére ennek hátterében nem természetvédelmi probléma, hanem a költési időszak befejeződése áll.
Magyarország első mobiltelefonos emlőshatározó-alkalmazása a hazánkban előforduló 85 emlősfaj terepi azonosításához nyújt segítséget 85 színes illusztrációval, egyes fajokhoz lábnyommintázattal és részletes fajleírásokkal.
A szakembereket is sokkolta a veszélyes idegméreg, a karbofurán koncentrációja, amit a NÉBIH vizsgálata állapított meg a turai madármérgezésnél talált csalikban. Ekkora mennyiségű méreg akár 158 embernél is okozhatott volna halálos mérgezést.
A Turán történt eset Magyarország eddigi legsúlyosabb vadmérgezése, a sok tucat rétihéja és más védett madár mellett már egy rétisas, illetve macskák, kutyák és más vadak is elpusztultak az idegméregtől, amellyel vastagon átitatták a szétszórt csalétkeket. A méregtől pedig meghaltak el elhullott állatokból lakmározó rovarok, a rovarokat elfogyasztó énekesmadár, de még az énekesmadárból falatozó héja is. A felelőst még keresik, de valaki már próbálta elrejteni a mérgezett tetemeket.
A most induló magyar madárvédelmi kampány a füsti- és molnárfecskék fészkeinek megóvására fókuszál, kiemelt hangsúlyt helyezve a lakosság felvilágosítására, érzékenyítésére. Ennek jegyében pályázat is indul, ahol nemcsak telefont lehet nyerni, hanem az első helyezett rajza egy környezetbarát telefontokon köszön majd vissza.
Az Év madara 2022 szavazást 41 százalékkal nyerte egy elsősorban hangyákat fogyasztó, saját odút vájó, időnként kóborló harkályféle.
Május 10-én, hétfőn lesz a madarak és fák napja. Ebből az alkalomból a Telenor, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint a Cellect együttműködésében limitált szériás, 100%-ban lebomló, növényi alapú mobiltelefontokok készültek. Minden eladott darab árából 500 forint az egyesület Év madara programját támogatja.
Internetes szavazás alapján hirdetett eredményt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.