MNB: Éves szinten három százalékkal csökkent a kötelező biztosítás átlagdíja
A díjcsökkenés okát a budapesti személyautók átlagdíjának 11 százalékos esésével és a fővároson kívüli díjszint stagnálásával magyarázza az MNB.
A díjcsökkenés okát a budapesti személyautók átlagdíjának 11 százalékos esésével és a fővároson kívüli díjszint stagnálásával magyarázza az MNB.
Új történelmi mélypontra esett a forint; egyre bizonytalanabb a BKV finanszírozása; újabb kamatemelést hajtott végre az MNB. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Újra kamatot emelt csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank, ezúttal – ahogy egy héttel korábban is – az egyhetes betét kamatát vitték fel, a most már irányadónak tekinthető kamatszint így 2,9 százalékos lett. A cél az infláció leszorítása, ám ennél több következménnyel jár egy ilyen lépéssorozat. De mit jelenthet az átlagember számára, egyáltalán mit vehetünk észre a saját pénzügyeinkben a monetáris szigorításból? Ennek a legfontosabb tudnivalóit gyűjtöttük össze.
A rekordmagas infláció mellé megérkezett a rekordgyenge forint, ez a kettő pedig elég veszélyes elegyet alkothat, főleg akkor, ha az MNB nem egy indián varázsló. A főbb okokat most mindenesetre tényleg külföldön kell keresni, még akkor is, ha évekig láthatóan nem zavarta a vezetőket, hogy folyamatosan gyengül a magyar fizetőeszköz. De mit lehet tenni, lehet-e egyáltalán tenni az ellen, hogy a forint árfolyamának esését, illetve az infláció növekedését megállítsuk?
369,69 forintot kértek egy euróért hétfő délelőtt.
Romlottak az inflációs kilátások, novemberben 7 százalék lesz az átlagos áremelkedés, és csak lassan fog csökkenni, 2022-ben várhatóan nem is éri el a 3 százalékot. A jegybank hosszú, lassú kamatemelési ciklusra rendezkedik be, és újra elválasztja az alapkamattól az egyhetes betét kamatát, ahogy 2020 tavasza után. Ezzel egyrészt bújtatott kamatemelést hajt végre, másrészt rugalmas eszközhöz jut.
Fokozottabb óvatosságra intheti a jegybanki döntéshozókat is a friss GDP-szám, amikor az alapkamat újabb emeléséről döntenek – véli Virovácz Péter. Az ING elemzője szerint az év végi gazdasági teljesítményt az határozhatja meg, hogy a kormány pénzosztása mennyire ellensúlyozza az ipar leállásait.
A magyar gazdaság gyorsan és sikeresen kilábalt a válságból, de ennek az ára gyors és jelentős egyensúlyi romlás – erről írt Matolcsy György a héten a Magyar Nemzetben.
Az adásvételek száma is felpörgött az idei második negyedévben: tavalyhoz képest 62 százalékos volt a növekedés.
A zöld hitel kiváló lehetőség az új építésű lakást vásárlók és az építkező számára, ám ez a támogatott finanszírozási forma a használt lakások áraira is hatással lesz. Mutatjuk, mi várható.
Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai rendkívül alacsonyak, a Magyar Nemzeti Bank a magánpénzeket csatornázná be a rendszerbe.
Szeptemberben is jól teljesítettek a lakáshitelek az MNB közlése alapján. A 125,4 milliárd forintos havi volumen alig marad el a nyár eleji rekordösszegtől, ami azt jelenti, hogy még a jegybanki kamatemelési ciklus sem tudta eltántorítani a hitelfelvevőket a jelzáloghitelektől, dacára a fokozatos drágulásnak.
Csaknem 41 százalékkal több új lakáshitel-szerződést született a tavalyi évhez képest.
A néhány hete elérhető zöld hitel akár 70 millió forintos kedvezményes is hitelt jelenthet egy újonnan épülő, zöld követelményeknek megfelelő ingatlan megvásárlásához vagy felépítéséhez. Bár az energetikai követelmények miatt döntően magas értékű házakra lehet felvenni, a zöld hitel mellé igénybe vehető ingyenes csok-hitel segítségével alacsonyabb fizetések mellett sem elképzelhetetlen a zöld hitel igénybevétele. A Bank360 megnézte, mekkora minimum jövedelemre van szükség a zöld hitel igényléséhez az egyes bankokban.
Összesen 108,6 millió forintot számláztak ki bírságként.
Sokakat érintő problémára keresi a választ az MNB: annyira drágák a lakások, hogy a fiatalok nehezen tudnak annyi pénzt megspórolni, amire már fel lehet venni hitelt. A jegybank egy elemzése azt vetette fel, hogy drasztikusan csökkenteni kellene az első lakás hitelfelvételéhez szükséges önerőt, ami évente 5-20 ezer emberen segítene, de kockázatai is bőségesen vannak.
Nem reagált jól a kamatemelésre a magyar fizetőeszköz.
A monetáris tanács szeptemberben – némi meglepetésre – csak 15 bázisponttal 1,65 százalékosra emelte az irányadó kamatot.
Az elmúlt két évben is a Frank Digital lett a nyertes.
Elindult a Zöld Otthon Program, a legtöbb nagybanknál hétfő óta már be is lehet adni az igénylést a legfeljebb 2,5 százalékos ügyleti kamattal felvehető lakáshitelre. A Bank360.hu adatai alapján a kedvezményes kölcsön jelenleg legalább annyi érdeklődőt mozgat meg, mint a hagyományos, piaci lakáshitelek. Felmerül a kérdés, hogy mennyire életszerű, hogy a zöld hitel bevezetésével a vásárlók tömegesen az energiatakarékos, zöld ingatlanok felé forduljanak - kiknek van-e erre egyáltalán lehetőségük? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a Bank360.hu elemzői.