A NASA műholdképekkel segíti a himalájai gleccserek vizsgálatát
Az amerikai űrkutatási hivatal felajánlotta műholdfelvételeit a himalájai gleccserek olvadását és ennek következményeit tanulmányozó kutatóknak.
Az amerikai űrkutatási hivatal felajánlotta műholdfelvételeit a himalájai gleccserek olvadását és ennek következményeit tanulmányozó kutatóknak.
A világűr meglehetősen kegyetlen világnak tűnik - az amerikai úrkutatási hivatal (NASA) Chandra röntgenműholdja legutóbbi felvételein a szomszédját mohón felfaló kannibál csillagot kapott "lencsevégre", amelytől más környező égi objektumok sincsenek biztonságban.
A NASA kutatói leleplezték a minden évben visszatérő Geminidák meteorraj titkát: a hullócsillagokat egy öt kilométer átmérőjű aszteroida hozza létre a Nap segítségével.
Az amerikai űrügynökség, a NASA a Creative Commonsszal és a Flickr képmegosztó oldallal együttműködve tett közzé rendkívüli, 180 képből álló galériát, amely az űrkutatás kezdeteitől napjainkig ívelő időszakot mutatja be. Az alábbi összeállításban ebből közlünk válogatást.
A Napban zajló folyamatok alapjaiban határozzák meg bolygónk létezését. A napfoltok ciklikus változásai pedig akár komoly következményekkel járhatnak a civilizációra nézve. Az elmúlt évtized relatív nyugalma után most újra fokozódik a napfolttevékenység, amely 2013 májusában éri el a csúcsát. Lehetséges következményeire egyelőre nem vagyunk megfelelően felkészülve.
Az űrkutatás fejlődése számos technikai újítást eredményezett, például a tűzoltók azbesztruhája is a NASA fejlesztéseinek köszönhető. Azonban jó néhány olyan találmány is született, amelyekről első ránézésre nem is gondolnánk, hogy az űrhajósok számára fejlesztették ki.
A Földhöz hasonló nagyságú bolygóra bukkant galaxisunkban a NASA amerikai űrkutatási hivatal. A hatalmas forróság miatt viszont felszínén kizárt az élet lehetősége.
Az eddig becsültnél 12 százalékkal kisebb a világ mangroveerdőinek területe. Erről az amerikai földtani intézet (USGS) és a NASA új műholdképei szolgáltak bizonyítékkal.
Az eddigi hónapok rekordmelege miatt 2010 lehet a legforróbb év az időjárási feljegyzések kezdete óta - közölte a klímaváltozási elemzéseket is végző amerikai Goddard Intézet.
Hosszú nyugalom után megélénkült a csillag aktivitása és már most óriási kitöréseket lehet megfigyelni a Nap felszínén, noha a legintenzívebb viharokat csak 2013-ra várják a szakemberek.
Videokamerával is felszerelik a következő marsjárót. A nagyfelbontású felvételek rögzítésére alkalmas eszköz a tervek szerint két perccel a bolygóra érkezés előtt kapcsolna be és felvenné az egész leszállási műveletet.
Huszonötezer korábban ismeretlen aszteroidát (kisbolygót) fedezett fel működése első hat hónapjában az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) legújabb csillagászati műholdja, a széles látószögű infravörös sugárzást felmérő felderítője - jelentette be a NASA.
A New York Times beszámolója szerint az amerikai szenátus szakbizotsága egyhangúlag úgy határozott, hogy törli a NASA "Vissza a Holdra" elnevezésű programját, így az amerikai űrkutatási hivatal nem kapna pénzt erre a projektre, ha az egész szenátus is így dönt majd.
A Világegyetem eddig észlelt legfényesebb csillagrobbanása átmeneti időre elvakította az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) gammakitörések regisztrálására hivatott Swift csillagászati műholdját - jelentették be szerdán amerikai és brit szakemberek.