szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha valaha találnak is élőlényeket a Marson, akkor az lehet, hogy kevésbé lesz „idegen”, mint ahogy eddig gondoltuk – írja a Discovery News.

Ha van élet a Marson, az a földi életformákhoz jobban hasonlíthat, mint ahogy eddig gondolták – vélik a MIT, a Massachussetts-i Műszaki Intézet (egyetem) kutatói. „Úgy gondoljuk, hogy ha van élet a Marson, az rokon lehet a miénkkel” - mondta Christopher Carr mérnök a Discovery News-nak. A NASA-támogatásával Carr és a MIT-en dolgozó kollégái azon dolgoznak, hogy elkészítsék annak a berendezésnek a prototípusát, amellyel meg tudják fejteni az esetlegesen talált „idegen” (alien) DNS-eket és RNS-eket. A projekt már nevet is kapott: Search for Extraterrestrial Genomes (SETG), vagyis a Földönkívüli Genomok Keresése.

A tudósok abban bíznak, hogy készülékük működőképes lesz, mire a közös amerikai-európai misszió elindul a Marsra. (Ezt 2018-ra tervezik.) A berendezés jég és talajdarabok vizsgálatára egyaránt alkalmas lesz, csakúgy mint sós, vizes oldatok elemzésére a vörös bolygón. Carr szerint marsi körülmények között az ott lévő DNS-ek akár egymillió évvel a keletkezésük után is „életképesek”, pontosabban elemezhetők maradnak. Különösen a felszín alatt lévő DNS-ek vizsgálhatóak az MIT-kutatója szerint, mert az erős ultraibolya-sugárzás és a kozmikus sugárzás sterilizálják a Mars felszínét.

Bár mindenki számít arra, hogy szerves anyagokat, élőlények maradványait találják a Marson, az a baj, hogy a bolygón olyan folyamatok zajlanak, amelyek megsemmisítik a szerves anyagokat. Erről a Cornell Egyetem csillagásza, Steve Squyres beszélt a NASA asztrobiológiai konferenciáján, októberben.

Carr szerint érdemes elgondolkodni viszont azon, hogy eddig, amikor életet kerestek a tudósok a Marson, mindig valami idegen dolog után kutattak. Szerinte azonban lehet, hogy egyszerűbb a megoldás: a földi élethez hasonló formákat kellene feltárniuk. Az sem kizárt – írja a Discovery Channel, hogy az eddigi feltételezésekkel szemben nem a Marsról kerültek át meteoritok - túlélő, potyautas mikrobákkal „felszerelve” a Földre, hanem éppen fordítva történt mindez. Nem valószínű szerinte az sem, hogy egymástól függetlenül alakult volna ki élet mindkét bolygón, sokkal nagyobb az esély arra, hogy összefügg a két jelenség egymással – mármint ha tényleg találnak életet a Marson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

A Marsot támadó űrszondák

A Hold után a Marshoz indult a legtöbb űrszonda, és igen sok nem teljesítette a küldetését, néhányan mégis vethettek egy pillantást a vörös bolygóra. A Cydonia blog összegyűjtötte a Mars-szondák történetét.

MTI Tech

Videón nézhetjük majd a következő marsraszállást

Videokamerával is felszerelik a következő marsjárót. A nagyfelbontású felvételek rögzítésére alkalmas eszköz a tervek szerint két perccel a bolygóra érkezés előtt kapcsolna be és felvenné az egész leszállási műveletet.