Az EU kapja a Nobel-békedíjat a norvég közszolgálati adó szerint
A norvég közszolgálati adó megbízható forrásokra hivatkozva állítja, hogy az EU kapja a Nobel-békedíjat.
A norvég közszolgálati adó megbízható forrásokra hivatkozva állítja, hogy az EU kapja a Nobel-békedíjat.
Mo Jen beszélő név. Azt jelenti: „nem beszél”, s e névvel adott 2005-ös interjúban hasznosnak találta a cenzúrát 2012 irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett irodalmára. Csendes tolvaj, aki ki-be surran a rendszer nyitva hagyott ajtóin. Vagy támogatja?
A kínai Mo Jen kapta az irodalmi Nobel-díjat. Képes összefoglalónkban bemutatjuk az elmúlt 16 év díjazottjait.
A kínai Mo Jen kapta idén az irodalmi Nobel-díjat - jelentették be csütörtökön Stockholmban, a Svéd Királyi Tudományos Akadémián.
Meglepő összefüggésben elemezte a csokoládéfogyasztás lehetséges következményeit egy amerikai kutató, aki az egyik legrangosabb orvosi folyóiratban közzétett abszurd tanulmányában az egyes országok Nobel-díjasainak számát kapcsolta össze az adott ország csokoládéfogyasztásával.
„Hihetetlen, hogy képes voltál ennyi pénzt elszórni” - írta méltatlankodó levelében a Nobel-díj névadója exbarátnőjének. Majd végrendeletében magyar államkötvényeket hagyott rá.
Az amerikai Robert J. Lefkowitz és Brian K. Kobilka kapta idén fehérjekutatásokért a kémiai Nobel-díjat – jelentették be magyar idő szerint szerdán 12 óra előtt nem sokkal Stockholmban, a Svéd Királyi Tudományos Akadémián.
1949-ben reménytelennek, katasztrofálisnak ítélte biológiatanára a brit orvosi Nobel-díjas John B. Gurdont, terveit pedig, hogy egyszer tudóssá váljon, teljesen nevetségesnek nevezte.
Serge Haroche francia és David J. Wineland amerikai kvantumfizikusok kapták az idei fizikai Nobel-díjat.
Míg a fogadóirodáknál a japán Murakami Haruki és a kínai Mo Jen (Mo Yan) a legesélyesebb az irodalmi Nobel-díjra az idén, addig szakértők inkább azt tartják valószínűnek, hogy női vagy észak-amerikai, de semmiképp sem 40 év alatti kitüntetettje lesz a legrangosabb elismerésnek.
Az orvosi Nobel-díjat idén John B. Gurdon brit és Shinya Yamanaka japán tudósok kapták megosztva, ezzel elkezdődött a Nobel-hét.
A friss Nobel-díjasokat értesítő telefonhívás néha nem is megy annyira könnyen: előfordult, hogy a Svéd Akadémiának rossz száma van az illetőhöz, de olyan is előfordult, hogy a díjazott pár nappal korábban elhunyt, anélkül, hogy ezt Stockholmban tudták volna.
Az elkövetkező nyolc napban kiderül, hogy a Svéd Akadémia kinek ítéli oda az orvosi, a fizikai, a kémiai, az irodalmi és a közgazdasági Nobel-díjat. Az írók között magyar esélyest is emlegetnek.
Szombaton veszi át Oslóban a 21 éve neki ítélt Nobel-békedíjat Aung Szan Szú Kji, a mianmari ellenzék vezetője. Nem a törékeny politikusnő az első a Nobel-díjak bő százéves történetében, aki az odaítélés évében nem vehette át a magas kitüntetést.
Ötödével csökken a Nobel-díj összege a túlköltekezés miatt. Az idei évtől így 10 millió helyett 8 millió svéd koronát (266 millió forintot) kapnak a díjazottak - jelentette be a hétfőn a Nobel Alapítvány.
A svéd akadémia semmi okot nem lát arra, hogy megfosszák Günter Grasst irodalmi Nobel-díjától egy Izraelt bíráló verse miatt.
Március 22-25. között egyszerre kilenc Nobel-díjas tudós és közel ezer külföldi kutató érkezik Szegedre, hogy közösen tisztelegjenek Szent-Györgyi Albert emléke előtt. A szervezők szerint nemzetközi viszonylatban is ritka, Magyarországon pedig példa nélkül áll, hogy egyszerre ennyi Nobel-díjjal kitüntetett kutató fogadja el a meghívást egy konferenciára.
Ritka kivétel, hogy az idén az idézettségük alapján sikerült megjósolni a Nobel-díjasokat. A tudománymetriának vannak ugyan mérőeszközei, de azok sem teljesen alkalmasak a magas elismerés előrejelzésére.
Kilencből kilenc. Ezzel a találati aránnyal dicsekedhetett a tudományos Nobel-díjak múlt heti átadásakor a legrégebbi idézettségmérő szolgáltatás, a most a Thomson Reuters Web of Science (WoS) névre hallgató adatbázis.
XVI. Károly Gusztáv svéd király kezéből vették át szombaton Stockholmban az idei kitüntetettek a Nobel-díjakat.