Átadták a Nobel-díjakat

XVI. Károly Gusztáv svéd király kezéből vették át szombaton Stockholmban az idei kitüntetettek a Nobel-díjakat.

  • MTI MTI
Átadták a Nobel-díjakat

A meghívott vendégek ujjongásban törtek ki, amikor az uralkodó átnyújtotta az irodalmi díjat a kerekesszékhez kötött 80 éves Tomas Tranströmer svéd költőnek. A ceremónia másik megindító pillanata az volt, amikor Claudia Steinman a férje helyett vette át a kitüntetést. A megosztott orvosi Nobel-díj egyik kitüntetettje, a kanadai Ralph Steinman pár nappal azelőtt halt meg rákbetegségben, hogy a stockholmi bizottság kihirdette döntését. Jóllehet a szabályok értelmében Nobel-díjat csak élő személy kaphat, a testület ezúttal kivételt tett. Arra hivatkozott, hogy az idei orvosi Nobel-díjasok kiválasztásakor nem volt tudomása Steinman haláláról.

A kanadai tudóssal együtt az amerikai Bruce Beutler és a luxemburgi Jules Hoffman kapta az orvosi díjat az immunrendszerrel kapcsolatos felfedezésekért. A kémiai Nobel-díjat az izraeli Dan Sehtman érdemelte ki a korábban lehetetlennek tartott kvázikristályok fölfedezésével. Fizikai Nobel-díjat vehetett át a svéd királytól három amerikai tudós: Saul Perlmutter, Brian Schmidt és Adam Riess, akik igazolták, hogy a világegyetem gyorsuló ütemben tágul.

A közgazdasági Nobel-díjat két amerikai, Christopher Sims és Thomas Sargent vehette át.

MTI / EPA

A Nobel-díjakat minden évben december 10-én, a díjalapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át Stockholmban. A Nobel-békedíj átadásának helyszíne a norvég főváros, Oslo. Ezt az elismerést idén három nő - Ellen Sirleaf-Johnson libériai államfő, Leymah Gbowee, a nők jogaiért küzdő libériai aktivista, és Tavakkul Karman jemeni polgárjogi harcos, a rezsimellenes felkelés egyik kulcsfigurája - kapta és vette át szombaton norvég királyi család és a kormány jelenlétében.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.