Újabb óriási olajmezőt találtak Észak-Amerikában, jön a túlkínálat?
Az elmúlt harminc év legnagyobb felfedezését jelentette be a Repsol spanyol olajtársaság. Alaszkában a Pikka zónában 1,2 milliárd hordónyi olajat rejtő lelőhelyre bukkantak.
Az elmúlt harminc év legnagyobb felfedezését jelentette be a Repsol spanyol olajtársaság. Alaszkában a Pikka zónában 1,2 milliárd hordónyi olajat rejtő lelőhelyre bukkantak.
Jelentősen, 70 százalékkal nőtt az olaj világpiaci ára egy év alatt, így érthető, ha Houstonban az olaj világának óriásai elégedetten gyülekeznek.
Oroszország ugrott az élre decemberben a világ legnagyobb olajkitermelőinek rangsorában. Az elsőséghez az is kellett, hogy a szaúdiak és az oroszok is csökkentsék a kitermelést. Csak a szaúdiak nagyobb mértékben. Aminek meg is lett az eredménye. A Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára 20 százalékkal emelkedett november vége óta.
Megállapodtak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli olajtermelő országok, hogy az OPEC-kel kötött globális megállapodás részeként naponta együttesen 562 ezer hordóval csökkentik termelésüket - közölte a Reuters brit hírügynökséggel a szervezethez köthető két forrás.
Az olajkereskedőknek jó hír, a fogyasztóknak kevésbé: a túlkínálat ellensúlyozására csökkentik a termelést a nagy olajtermelő országok.
Október vége óta először 50 dollár fölé emelkedett a kőolaj ára, mert OPEC-illetékesek kijelentései alapján megnőtt a valószínűsége annak, hogy az olajszervezet tagjainak sikerül megállapodniuk a termelés csökkentéséről.
Csökken a világban a szénhidrogének iránti kereslet, az alternatív energiahordózók súlya viszont növekszik. Az olajtermelők pedig tovább alkudoznak. Az oilprice.com vezető elemzője, Evan Kelly szerint több tényező is szól a tartósan magas olajár ellen.
Már több mint 1000 milliárd dollárt veszített az OPEC és még nincs vége. Erről beszélt az OPEC főtitkára Washingtonban, ahol az IMF és a Világbank közgyűlésén vesz részt.
Az olajtermelés mérsékelt korlátozásáról állapodtak meg szerda este az OPEC tagállamai – közölték az algériai fővárosban tartott Nemzetközi Energia Fórum résztvevői.
Csökkentek az olajárak három százalékkal, miután Algírban kiderült: a két nagy olajtermelő állam nem tudott megegyezni a kitermelés korlátozásáról.
Több mint három százalékos mínuszban állt a kőolaj jegyzése a nemzetközi piacokon kedd késő délután.
Hamarosan akár meg is előzhetik Oroszországot, a napi 10,85 millió hordóval jelenleg legnagyobb olajtermelőt.
Hatvan napos időszakra rendkívüli állapotot rendelt el Venezuela teljes területére Nicolás Maduro államfő. Szerinte az intézkedésre azért volt szükség, mert az USA és az olajexportáló országokat tömörítő OPEC meg akarja dönteni a baloldali caracasi kormányzatot.
A kőolaj árát egyebek között a termelés visszafogásával lehetne ismét emelkedésre bírni, viszont úgy tűnik, nincs piaci szereplő, aki ezt megtenné.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte a bevételeinek mintegy kilencven százalékát olajkivitelből szerző Venezuela azzal a céllal, hogy megvitassák a kőolaj zuhanó világpiaci árának emelését.
Nem lesz meg a remélt enyhülés az olajpiacon, mivel októberben jelentősen növelték az olajexporjukat a szaúdiak, így nincs, ami a kínálati oldalon felhajtó erőként, áremelő hatásként jelentkezzen.
Esett a kőolaj világpiaci ára hétfő délelőtt annak nyomán, hogy Ali al-Naimi szaúd-arábiai olajipari miniszter előző nap kijelentette: országa csak akkor hajlandó kitermelését csökkenteni, ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli olajtermelő országok is megteszik ezt.
A kőolaj nemzetközi ára az elmúlt két hét alatt 17 éve nem látott ütemben nőtt, de továbbra is nagyjából 50 százalékkal alatta van a tavaly júniusi árának. Nagy a piaci bizonytalanság, egyesek hordónkénti 30 dolláros kőolajárra készülnek, de a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára 200 dolláros hordónkénti árat is elképzelhetőnek tart - írta a Bloomberg hírügynökség.
Az olajárak a jelenlegi szinten valószínűleg elérték a mélypontot és hamarosan megindulhat az emelkedés - jelentette ki az OPEC főtitkára, Abdullah al-Badri a Reuters hírügynökségnek adott interjúban.