szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csökken a világban a szénhidrogének iránti kereslet, az alternatív energiahordózók súlya viszont növekszik. Az olajtermelők pedig tovább alkudoznak. Az oilprice.com vezető elemzője, Evan Kelly szerint több tényező is szól a tartósan magas olajár ellen.

Jelentősebb, akár tartósabb olajdrágulásra fogad nagyon sok piaci résztvevő, tény azonban, hogy a hétvégén esésnek indultak az árak, hétfőn pedig folytatódott a lejtmenet. Hiába a nagy olajtermelő- és olajexportáló országok kormányainak nyilatkozata arról, hogy, „egység jött lére köztük” és készek keményen visszafogni a termelést, az OPEC árkartellhez tartozó államok évtizedek óta inkább megbízhatatlanságukkal, és nem hitelességükkel tűnnek ki.

Az elemző szerint amennyiben az OPEC-tagállamok között létrejönne a megállapodás, melynek nyomán egy hét leforgása alatt 1,6 százalékkal csökkenne a világ olajtermelése, az OPEC össztermelése a jelenlegi napi 32,5-33 millió hordóról egymillió hordónyival csökkenne. Ez a forgatókönyv pillanatok alatt jelentős, tízszázalékos drágulást okozna. „A Nemzetközi Energia Ügynökség 60 dolláros olajárral számol a következő hónapokban – ha az olajexportálók jelentős része fegyelmezetten visszafogja a termelését” – mondta a szakember az Alapblognak adott interjúban.

Ám ezek az árak nagy valószínűséggel nem maradhatnának fenn tartósan. „A megválasztott amerikai elnök eleve támogatja a korábban bezárt olajmezők megnyitását. Egyáltalán nincs ellenére a palaolaj és a földgáz piaci részesedésének növekedése sem, ezt akár támogatná is a szövetségi kormány. Ez a szakterület egyébként is – a politikai változásoktól függetlenül, piaci alapon – terebélyesedik, a palatermékek kitermelésének, szállításának, hasznosításának költségei meredeken esnek.


A nyersolajár esetleges komoly emelkedésének ezért inkább kérészéletet szabad csak jósolnunk, mert a mostani drágulás nyomán még inkább gazdaságossá válik a palaolaj, s az amerikai termelés emelkedésének óriási piaci hatása lehet. Ebből a piaci verseny fokozódása következik a nyersolaj és palatermékek között: a klasszikus olajtermelőknek nem marad más útjuk, mint hogy fokozzák ismét a kitermelést, újra lejjebb nyomva az árakat.”

A szakember 100 százalékos esélyt ad annak, hogy heteken belül kamatot emel a Fed, és több tényező is erősítheti a dollárt. „Márpedig minél drágább a dollár, annál olcsóbb az eleve abban kalkulált nyersanyag, a nyersolaj mindenképpen. Mindezen túlmenően egy sor szakértő, gazdasági kutatóintézet jutott ugyanarra a következtetésre: világunkban fokozatosan, de egyértelműen és tendenciaszerűen csökken az olaj iránti kereslet.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!