szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Jelentősen, 70 százalékkal nőtt az olaj világpiaci ára egy év alatt, így érthető, ha Houstonban az olaj világának óriásai elégedetten gyülekeznek.

Ott lesz mindenki, aki számít: Szaúd-Arábia olajminisztere, aki az OPEC-termelés visszafogásának kulcsfigurája, hiszen rajta áll vagy bukik a piac egyensúlya. Ott van Houstonban az orosz energiaügyi miniszter, aki összehozta a nagy megállapodást az OPEC és a szervezeten kívüli termelők között. És persze ott lesznek az amerikai olajóriások főnökei, akik a palaolaj és palagáz-kitermelési fejlesztéseken gondolkodnak. Tavaly még ott volt Houstonban Rex Tillerson is, mint a legnagyobb olajtröszt főnöke, most már ő az USA külügyminisztere. Az olajiparnak tehát nem kell nagyon aggódnia amiatt, hogy a szavát nem hallják meg Washingtonban.

A kétéves árháború ugyanis nagyon megviselt mindenkit. A hagyományos olajtermelők szembekerültek a hatalmas amerikai és kanadai palaolaj- és palagáz-kitermelés perspektívájával. Az olaj ára a túlkínálat miatt 12 éves mélypontra jutott. Ez volt a globális „rezsicsökkentés” a fogyasztók számára. A nagy olajexportőr államok viszont a lejtőre kerültek: Venezuela gyakorlatilag csődbe jutott, Oroszország kénytelen volt jelentősen kurtítani a kiadásain, Szaúd-Arábia előtt is felrémlett a gazdasági visszafogás rémképe, mely aláásta volna a királyság politikai stabilitását. Ezért is egyeztek bele abba, hogy jelentősen csökkentik a kitermelést. Cserébe arra számítottak, ami be is jött: nőttek az árak. Vagyis kevesebb olajért több pénzt kaptak. Eddig.

Mi lesz ezután? 

Az amerikaiak óriási palaolaj- és palagáz-készleteken ülnek. Már jelenleg is sokat exportálnak. Az olaj finomítása terén világbajnokok- írja a Bloomberg. Csakhogy, ha az amerikaiak túlságosan mohók, és elárasztják a globális piacot, akkor mit szól majd ehhez az OPEC, különösen Szaúd-Arábia vagy Oroszország, mely még mindig elsősorban az olaj és földgáz eladásából él? Ezért gyülekeznek az USA olajfővárosában, Houstonban azok, akik igazán számítanak ebben az iparágban, mely meghatározó jelentőségű mindenki számára.

Mi mennyi?

Erről is dönteni kell Houstonban, hiszen a felhasználók is árgus szemekkel figyelik az árakat. Ha Trump például összevész Iránnal, akkor a perzsa állam eláraszthatja a piacot olcsó olajjal. Lesz tehát feladata Rex Tillersonnak a külügyek élén is Washingtonban. Egyelőre egyensúly van a piacon – állapítják meg a Reuters által megkérdezett szakértők. Ha a konjunktúra folytatódik, akkor mindenki jól járhat, a fogyasztók éppúgy, mint a termelők, de globális „rezsicsökkentésre” aligha számíthatunk a közeli jövőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Az oroszok lenyomták a szaúdiakat és az amerikaiakat

Oroszország ugrott az élre decemberben a világ legnagyobb olajkitermelőinek rangsorában. Az elsőséghez az is kellett, hogy a szaúdiak és az oroszok is csökkentsék a kitermelést. Csak a szaúdiak nagyobb mértékben. Aminek meg is lett az eredménye. A Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára 20 százalékkal emelkedett november vége óta.