Biztonsági rendszerek szolgáltatásába kezd egy kormányzati kapcsolatokban bővelkedő befektetői kör
A résztvevők ismert szereplők üzlettársai.
A résztvevők ismert szereplők üzlettársai.
Az atomhivatal több, mint egy éve folytat egy eredetileg 120 napra taksált vizsgálatot.
Az orosz fővállalkozó, a Roszatom közölte, hogy már hozzálátott az építkezés fő szakaszához, ám még nyitott kérdés, hogy a tervek megfelelnek-e a biztonsági előírásoknak. Az osztrák lap ezzel indítja összefoglalóját, amely az Átlátszóval közösen, a Journalismfund Europe támogatásával készült.
A fehérorosz Asztravec erőműnél halmozódnak a hibák, ami azért problémás, mert ez az atomerőmű a mintaprojektje a paksi bővítésnek.
2023. november 20-tól Vitalij Poljanyin tölti be a Paks II. Atomerőmű építési projekt igazgatói tisztségét a fővállalkozó Atomsztrojexport vállalat alelnökeként.
A probléma miatt a leningrádi atomerőmű egyik blokkját le kellett állítani, ez várhatóan december második feléig nem is indulhat újra.
A magyar kormány köti az ebet a karóhoz, hogy nem akarja lecserélni az orosz fűtőanyagot franciára a paksi atomerőműben – miközben a francia Framatome-mal erre is kiterjedő egyetértési megállapodást írt alá. Reális alternatíva lehetne az amerikai Westinghouse – a cég a hvg.hu-nak sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta, egyáltalán zajlanak-e egyeztetések. Nem világos, a magyar kormány miért ködösít, miközben Csehország és Szlovákia büszkén választják a Framatome-ot és a Westinghouse-t.
Végignéztük, a magyar kormány mely orosz üzleti kapcsolatai szúrhatják leginkább David Pressman budapesti amerikai nagykövet szemét, melyekre a pekingi Putyin–Orbán-találkozó kapcsán utalhatott. És megvizsgáltuk, túlozhatott-e Szijjártó Péter külügyminiszter és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, amikor azzal vágtak vissza, hogy az Egyesült Államok idén kétszer annyi orosz nukleáris fűtőelemet vett.
Az eredeti elképzelésekhez képest óriási csúszásban van a projekt.
Alekszej Lihacsov a Roszatom vezérigazgatója kijelentette, a beruházást felgyorsítják. Azonban még így is 23 évbe telhet az új atomerőmű felépítése.
Pedig már együttműködési megállapodást is kötött az Energiaügyi Minisztérium a francia Framatome-mal.
Miközben paksi beruházás néven zajlik az egyre pimaszabb átverés, az államközi itt a piros, hol a piros játék, az ellenzék figyelmét más köti le. A kormány magánzsebeket töm, mert teheti. Politikai és civil ellenzéke pedig elfogadja ezt és támogatja. Mert máshoz – elszámoltatáshoz – sem eszköze, sem kedve sincs. Vélemény.
Szinte minden évben elhangzik, hogy a következő (vagy azutáni) évben már aztán biztosan megindul a paksi bővítés kivitelezése. Csakhogy a teljes beruházás megindításához szükséges érdemi engedély még mindig nincs meg.
Az Orbán-kormány ragaszkodott az orosz atomhoz, a kivitelezés a módosított szerződés aláírásával vált egyértelművé.
Szijjártó Péter szerint a kivitelezési szerződés módosítása után gyorsabban és egyszerűbben mehet majd az erőműépítés. Egyéb részletet nem osztott meg. A kormány korábban megígérte, hogy a módosítást nyilvánosságra fogják hozni.
Egy másik bank felé, euróban, de már fizetnie kell a magyar államnak.
A Nyugat több száz millió dollárért vásárol az atomerőművek fűtőanyagából, arra nem szabott ki szankciót. A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója barbárnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Belebukhat a bankadóba az olasz miniszterelnök. Életveszélyes Szerbia, illetve a boszniai szerbek elnökének nacionalista emlékezetpolitikája. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Oroszország gyakorlatilag bármikor felfüggesztheti a paksi bővítéshez nyújtott hitelt a szankciókra hivatkozva, a feltételek nagyon rugalmasak. A hitelmegállapodás nem szabályozza részletesen, mi következne ezután, és milyen jogai lennének a magyar félnek. Újdonság, hogy Moszkva egy Oroszországban tartott magyar bankszámláról is leemelhet pénzeket.
Elhagyta a szentpétervári kikötőt a világ első atommeghajtású teherhajója.
A Paks II.-t építő orosz Roszatomtól garanciákat kellene követelni arra az esetre, ha Paks I.-et bármi kár érné az építkezés során. A bővítési szerződést azért kellett most módosítani, mert eleve rossz volt – erről is beszélt a HVG-nek adott interjújában Mártha Imre, az MVM volt vezére.