„Nincs miről tárgyalnunk a NATO-csatlakozást illetően” – üzente a svéd kormányfő
Azt viszont megjegyezte, hogy lenne mit megbeszélniük Orbánnal.
Azt viszont megjegyezte, hogy lenne mit megbeszélniük Orbánnal.
A török elnök aláírásával véglegesítette a törökországi ratifikációt.
Orbán Viktor a júliusi washingtoni NATO-csúcsig beadja a derekát a svéd csatlakozás ügyében, írja a német lap.
Időközben Ulf Kristersson válaszolt Orbán levelére, megerősítve, hogy nyitott a találkozóra.
Mikor követi a svéd NATO-csatlakozás török jóváhagyását a magyar kormány, teszi fel a kérdést az AP hírügynökség és a New York Times is. A Süddeutsche Zeitung "diplomáciai krimit" emleget az ügy kapcsán. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint amit török elnök csinált a svédek ügyében, az zsarolási kísérlet volt, de messze nem az utolsó a földrészen. A Der Standard szerint Orbán Viktor biztonsági kockázat a NATO számára. A Financial Times és az Euractiv Robert Fico miniszterelnökségét elemzi, míg a Wall Street Journal és a Bloomberg a republikánus előválasztás fejleményeivel foglalkozik. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A házelnök szerint a svédek és a NATO-főtitkár tehet arról, hogy a magyar parlament képtelen megszavazni a csatlakozást.
Ezt akkor tisztáztuk.
A miniszterelnök telefonon beszélt Jens Stoltenberggel, aki ugyancsak bizakodva várja, hogy a parlament pontot tegyen az ügy végére.
A magyar kormánynak nincs kézzelfogható követelése a svédek felé, ezért azt az izmozást és hisztidiplomáciát, ami már több mint egy éve zajlik, nem lehet egy lapon emlegetni a most fináléba ért török–svéd, valóban téttel teli játszmával. Persze úgy, hogy nincsenek konkrét követeléseink, kiszállni is könnyebb lesz ebből a cirkuszból. Ami nem más, mint színtiszta politikai nárcizmus. Jobb esetben. Vélemény.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Le Figaro is a svéd NATO-felvételre vonatkozó török döntés utáni helyzetről ír. A Die Presse szerint az EU megvonhatja a támogatást Szlovákiától is. A Daily Telegraph az EU-ellenes pártok előretörésének esélyeit latolgatja. Gideon Rahman a tömeges migráció előnyeit tárgyalja a Financial Timesban. Timothy Snyder szerint nem Trump lesz a befutó az amerikai elnökválasztáson. A Die Welt katonai szakírója szerint aszimmetrikus háború kezdődött Oroszország ellen. Az eszkalálódó közeli-keleti helyzettel foglalkozik a Times. A Bloomberg szerint nem szabad összekeverni Benjamin Netanjahu illetve Izrael érdekeit. Emmanuel Macron jobbra fordul, írja a Finacial Times.
Nyilvánosságra került Orbán Viktor találkozóra invitáló levele, amelyben Svédország NATO-csatlakozásának ügyéről ír svéd kollégájának. Erre kapta azt a választ, hogy nem kívánnak vele tárgyalni.
Jens Stoltenberg félreérthetetlenül jelezte a magyar kormányfőnek: ideje elvégezni a házi feladatot.
Magyarország, minden fogadkozása ellenére az utolsó ország lett, amely még mindig nem hagyta jóvá azt, hogy az észak-európai ország csatlakozzon a katonai szövetséghez.
Hozzátették, azért „remélik”, hogy Magyarország a lehető leghamarabb ratifikálja a NATO-csatlakozásukat.
A magyar kormányfő budapesti látogatásra hívta Ulf Kristerssont.
A magyar-svéd kétoldalú kapcsolatok erősítéséről is beszélgetne Ulf Kristerssonnal a magyar miniszterelnök.
Több érdeke is fűződik hozzá Erdogannak.
Új indokot hozott fel a miniszter, hogy megmagyarázza, miért nincs napirenden a csatlakozás ratifikációja.