szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt viszont megjegyezte, hogy lenne mit megbeszélniük Orbánnal.

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök szerint a NATO-csatlakozást illetően nincs miről beszélniük Orbán Viktorral, ha találkoznak, sok más témáról viszont érdemes lenne. A svéd kormányfő mellett pedig Tobias Billström külügyminiszter is úgy véli, nem sértegette Magyarországot.

Mindezt azok után nyilatkozta a két miniszter a svéd Aftonbladet nevezetű lapnak, hogy Kövér László az Indexnek adott interjújában elmondta, szerinte a svédeknek komolyan kéne venniük Magyarországot, „katonai szlenget” használva ugyanis „nem vagyunk a csicskásai senkinek”, a svédek fejében pedig súlyos félreértés van. Úgy gondolja, nem nekünk kell könyörögnünk azért, hogy "tisztázzuk a problémákat”, és bár a svédek katonai erejét nem vitatja senki, egy védelmi szövetségben a bizalom a legfontosabb dolog. Kövér szerint pedig Stockholm az elmúlt időszakban olyan arroganciával és negligenciával viszonyult Magyarországhoz, hogy számára nem világos, tisztában vannak-e azzal, valójában mit jelent a szövetség.

 

Kövér László a svéd NATO-ügyről: Nem vagyunk a csicskásai senkinek

A házelnök szerint a svédek és a NATO-főtitkár tehet arról, hogy a magyar parlament képtelen megszavazni a csatlakozást.

„Nem, én úgy látom, hogy nem tettünk ilyet. Külügyminiszterként nem sértegettem Magyarországot” – így reagált Tobias Billström svéd külügyminiszter Kövér László szavaira, hozzátéve, hogy ez a magyar házelnök véleménye, aki a parlamentet képviseli. „Feltételezem, hogy a magyar fél tisztában van azokkal az ígéretekkel is, amelyeket a külvilágnak tettek. Vagyis azzal, hogy nem ők fogják utolsóként ratifikálni Svédország csatlakozását” – tette hozzá.

A lap szerint a svéd kormányfő arról beszélt, ha találkozik is a magyar miniszterelnökkel, annak nem lehet témája a svéd NATO-csatlakozás, ugyanis szerinte nincs mit beszélniük erről. „Nincs miről tárgyalnunk. Mi készen állunk a NATO-ra” – fogalmazott. Kristersson szerint Magyarországnak és Svédországnak sok megbeszélni valója van, de azt nem árulta el, hogy a magyar parlament ratifikálása előtt vagy után látogatna-e el Budapestre. Az viszont tény, hogy a két vezető február 1-jén Brüsszelben találkozik az Európai Tanács csúcstalálkozóján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!