#Ukrajna

 

"Oroszországnak vége, csak idő kérdése az egész" – interjú Emine Ziyatdinova krími tatár fotográfussal

Az ukrajnai orosz agresszió főpróbájának is tekinthető az Ukrajnához tartozó Krím 2014-es megszállása. A területen több százezer krími tatár él. Közülük való Emine Ziyatdinova fotóriporter, aki most Londonban lakik, de amíg lehetett, rendszeresen hazalátogatott szüleihez. A hvg360-nak egyebek közt arról beszélt, miért nem vár semmit az orosz néptől, mikor könyvelték el magukban az európaiak, hogy a Krím Oroszország része, és miért állnak szóba egymással külföldön a szovjet utódállamokból származó emberek.



Jevgenyij Afinyejevszkij dokumentumfilmes:
 

Jevgenyij Afinyejevszkij dokumentumfilmes: "A magyarok elfelejtették 1956. október 23-át és november 4-ét"

Az ukránok azt akarják visszakapni, ami az övék, az országukat, a szabadságukat – mondta a HVG-nek Jevgenyij Afinyejevszkij, az ukrajnai orosz agressziót bemutató Szabadság tűz alatt című alkotás rendezője. A Kazanyban született, az USA-ban élő dokumentumfilmes szerint a magyarok sem tanultak a történelmükből, és ha nem neveljük a társadalmat, akkor újra és újra elkövetjük ugyanazokat a hibákat.





Bucsa polgármestere a hvg.hu-nak: „Az a szerencse, hogy Isten csak egy ilyen agresszív szomszédot adott nekünk”
 

Bucsa polgármestere a hvg.hu-nak: „Az a szerencse, hogy Isten csak egy ilyen agresszív szomszédot adott nekünk”

A ferencvárosi önkormányzat meghívására rövid időre Budapestre látogatott az ukrajnai Bucsa polgármestere. Bucsa nevét április elején ismerhette meg a szélesebb közvélemény, miután az orosz fegyveres erők elhagyták a Kijevhez közeli megszállt kisvárost, és fény derült azokra a borzalmakra, amiket az ott tartózkodásuk alatt elkövettek. Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere is a városban volt a tömegmészárlások idején, a hvg.hu-nak adott interjúban pedig többek között a traumákról, a magyar kormány Ukrajnához való viszonyáról és a továbblépésről is beszélt.


Menetrendszerűen – az ukrán vasúttársaság a háborúban
 

Menetrendszerűen – az ukrán vasúttársaság a háborúban

Amikor az ukrán tankok felszabadítanak egy megszállt területet, az ukrán vasúttársaság, az Ukrzaliznicija vonatai sincsenek sokkal lemaradva. Az ukrán vasutasok milliókat menekítettek ki az országból, rajtük keresztül mennek át az Ukrajnának szánt nyugati fegyverszállítmányok és humanitárius segély, az állomások segélyközpontként működnek, sokan itt jutnak orvosi ellátáshoz, áramhoz, wifihez. Az Ukrzaliznicijával utazott már Olaf Scholz német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök és Angelina Jolie is. Az ukrán vasút elmaradottsága ellenére, vagy éppen amiatt, remekül működött eddig a háborúban, az embertelen körülmények ellenére még csak késni sem nagyon szokott.