szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Észak-Korea mindent tagad.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Azzal vádolja az Egyesült Államok Észak-Koreát, hogy rakétákat szállított Oroszország legnagyobb privát hadseregének, az Ukrajnában harcoló Wagner-csoportnak – írja a BBC. A Wagner tulajdonosa Jevgenyij Prigozsin, ő Vlagyimir Putyin orosz elnök bizalmi embere.

A Fehér Ház közleménye szerint a szállítmánnyal Észak-Korea megsértette az ENSZ biztonsági Tanácsának határozatait, így további szankciókat fognak bevezetni a Wagner ellen. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője az újságíróknak azt mondta, hogy a Wagner a világ szinte minden pontján fegyverszállítókat keres, amivel pótolni tudja az Ukrajnában elszenvedett veszteségeket. Kirby szerint Észak-Korea átadta, a Wagner pedig kifizette az első szállítmányt.

Észak-Korea, valamint a Wagner is tagadja a szállítmányokat.

A brit kormány értesülései szerint Wagner egyre erőteljesebben érintett az ukrajnai harcokban: míg a háború elején csupán ezer katonával jelentek meg, mára a számuk eléri a húszezret is. A csoport az utóbbi években megfordult Szíriában és afrikai országokban is, azonban az orosz-ukrán háború kirobbanása óta szinte kizárólag Ukrajnában tevékenykednek. A csoportot több háborús bűncselekmény elkövetésével is gyanúsítják. Soraik között – miután Prigozsin személyesen is toborzott a börtönben – elítéltek is harcolnak.

 

Líbiába is betették a lábukat az oroszok a Wagner-csoporttal

Ha lenne is esély a líbiai rendezésre, a Wagner orosz zsoldoscsoport hídfőállásokat épített ki az olajlétesítmények ellenőrzésére. Pedig az észak-afrikai ország az EU egyik fontos energiaforrásává válhatna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!