szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajna az orosz támadások miatt rá is szorul az energiahordozókra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szlovákia mentességet kapott az orosz olajra kivetett uniós szankciók alól, így az ország exportálhat üzemanyagot az energiahiánnyal küszködő Ukrajnának – közölte szerdán a Reuters beszámolója szerint Karel Hirman gazdasági miniszter.

Az ország fő olajfinomítója, a Slovnaft a Mol tulajdona, Hernádi Zsolt Mol-vezér már a benzinárstop kivezetésekor tartott kormányinfón arról beszélt, hogy az uniós olajszankció február ötödiki életbelépésekor bajba kerülhet a Mol, mert nem fogja tudni exportálni az orosz olajból előállított termékeket. Hernádi mondata azonban változatlanul áll: Szlovákia Magyarországnak nem adhat az orosz olajszármazékokból, hiába tartozik a Mol érdekeltségébe a Slovnaft.

Ukrajnának viszont nagy szüksége van az energiahordozókra, mivel az oroszok elsősorban az infrastrukturális létesítményeiket támadják, ami áramkimaradásokhoz vezetett országszerte.

A döntés ugyanakkor más szempontból is kedvező lehet: Ukrajna így már érdekeltté vált abban, hogy a Barátság olajvezeték változatlanul működőképes legyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!