Az ukránok nem voltak hajlandóak egy légtérben lenni az orosz küldöttséggel az EBESZ-ben
Más országok küldöttségei is kivonultak, mikor az oroszok szót kaptak. Felvetődött az agresszorok EBESZ-tagságának megvonása is a jövőben.
Más országok küldöttségei is kivonultak, mikor az oroszok szót kaptak. Felvetődött az agresszorok EBESZ-tagságának megvonása is a jövőben.
Mi történik az orosz-ukrán fronton? Miért tudta megállítani és megfordítani az orosz offenzívát Ukrajna? Hogyan kerül képbe egy zsoldoshadsereg, és valóban eszkalálhatja-e a háborút a Nyugat? Az elmúlt 12 hónap harctéri összefoglalója.
2022. február 23-a van. Megérkeznek a hvg.hu tudósítói az akkor még békés ukrán fővárosba. Kikerül az ukrán zászló a budapesti városházára. Donald Trump szerint Putyin zseniális. Elkezdik evakuálni az orosz diplomatákat Kijevből. Visszamentünk az időbe és megnéztük, mit írt a hvg.hu egy nappal a háború kitörése előtt.
Katonai győzelmet valójában sem Oroszország, sem Ukrajna nem képes aratni. Politikailag Ukrajna már győzött, hiszen Putyin alapvető céljaiból egyetlen egyet sem sikerült elérnie. A békéhez azonban hosszú és rögös út vezet. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő, korábbi nagykövet elemzése.
Nagyinterjút adott a Forbes ukrajnai kiadásának Kirill Budanov, a hírszerzés vezetője, aki a háború egy évének legnagyobb győzelmeit és vereségeit is megnevezte, valamint arról is beszélt, mikor érkezhet el a várva várt fordulópont a konfliktusban.
Biztosítani kell, hogy Ukrajna a leggyorsabban elérje az igazságos és tartós békét. De elnyújthatja vagy befagyott viszályt állíthat elő, ha az ukrán hadsereg nem jut hozzá a szükséges hadfelszereléshez, írja az Európai Bizottság alelnöke a Project Syndicate-en közölt cikkében.
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő két nappal a háború előtt így nyilatkozott: „A Nyugat katonai értelemben nem része ennek a konfliktusnak, és deklaráltan nem akar háborút Ukrajnáért Oroszországgal. Azért viszont tehet, hogy összességében kudarcot valljon az oroszok kísérlete.”
Szinte napra pontosan egy éve, 2022. február 24-én indította el Oroszország a néhány napos villámháborúnak tervezett támadását Ukrajna ellen – az invázió első évfordulójával kiemelten foglalkozik az e heti HVG is.
Oroszország nem nyeri meg ezt a háborút. Legalábbis nem lesz mit ünnepelnie, nem lesz kézzel fogható nyeresége. Ukrajna esélyei jelentős részben a NATO-országok további magatartásától függnek. Az nem elképzelhető, írja szerzőnk, hogy ebből a háborúból „befagyott konfliktus" legyen. Alapvető területi kérdéseket kellene tisztázni ahhoz, és alapvető garanciák kellenek, hogy egy háborút lezáró megállapodás létrejöhessen.
Budapesti elfoglaltsága miatt nem volt ott a felvételkor Szijjártó Péter, de osztrák kollégájához hasonlóan megtehette volna, hogy előre rögzíti a háború évfordulójára készült, az Ukrajna melletti kiállásról szóló üzenetét.
A politikai elemző szerint a miniszterelnök szombati beszéde a nyugati visszatagozódásnak ágyazhat meg – viszont ahhoz, hogy Magyarország visszataláljon a Nyugathoz, a kormánynak először azt kellene bizonyítania, hogy nem orosz érdekeket szolgál.
Mit tudtunk a közelgő háborúról három nappal annak kitörése előtt? Milyen hírek jelentek meg pontosan egy évvel ezelőtt a hvg.hu-n és a többi híroldalon? Hogyan égette be saját emberét Putyin és mit üzent Orbán? A közelgő évfordulóig minden nap felidézzük a baljós előjeleket. 2022. február 21-e van...
Eltérést tapasztalni az ukránok és a Nyugat céljai között. Az ukránok ragaszkodnak az összes elfoglalt terület visszaszerzéséhez, benne a Krímmel. Bár a nyugati szövetségesek ennek nyilvánosan nem mondanak ellent, négyszemközt csak kevés politikus vallja, hogy van a reális esély a félsziget visszahódítására, írja a brit lap a müncheni biztonságpolitikai konferencia után.
Munkatársaink, Németh András és Túry Gergely Kijevbe tartanak a háború első évfordulójára. Most Lvivbe értek, egy ukrán tiszt temetésén vettek részt, innen jelentkeztek be videós felvételen.
Nem lett történelmi jelentőségű az a beszéd, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök mondott kedden délelőtt, három nappal a totális orosz invázió megindításának első évfordulója előtt és egy nappal azután, hogy amerikai kollégája, Joe Biden szintén történelmi jelentőségű látogatást tett Kijevben. A közel kétórás beszéd egyetlen igazán érdemi eleme a nukleáris fegyverarzenál korlátozását érintette, nyugatellenes kirohanásokkal spékelve.
Mit olvashatott a közelgő háborúról egy évvel ezelőtt az, aki a hvg.hu-ra kattintott? A közelgő évfordulóig minden nap felidézzük, mi jelent meg a hvg.hu-n a témában, és milyen előjelei voltak az inváziónak. 2022. február 20-a van...
Antony Blinken határozottan arra kérte Vang Jit, hogy Kína ne szállítson fegyvert az oroszoknak. Vang Ji vasárnap Orbán Viktorral vacsorázott, hétfőn Szijjártó Péterrel találkozott, a nemzetközi sajtó szerint pedig még hétfőn Oroszországba fog utazni.
Egy honvédő háború összeragasztja a legkülönbözőbb felfogású embereket. Egy létéért küzdő ország nem lehet válogatós. Azoknál a kommunistáknál, akik nácizzák Ukrajnát, senki nem tett és nem tesz ma többet az antifasizmus hitelének rombolásáért. Vélemény.
Rendkívüli hírként robbant hétfő reggel, hogy Joe Biden amerikai elnök Kijevbe érkezett. Azóta folyamatosan érkeznek a hírek a találkozóról és annak folyományaként bejelentett újabb anyagi támogatásról és nagy hatótávolságú fegyverrendszerek szállításáról.
A kínai diplomácia első embere hétfőn Oroszországba utazik tárgyalni. Az amerikai külügyminiszter szerint előfordulhat, hogy intelme ellenére a kínaiak mégis fegyvereket fognak szállítani Oroszországba.