Az első lengyel harckocsik már meg is érkeztek Ukrajnába
Az első négy darab Leopard 2 A4-es megérkezett Mateusz Morawieczki miniszterelnökkel Kijevbe. Az ukrán harckocsivezetők Lengyelországban gyakorolják a kezelését.
Az első négy darab Leopard 2 A4-es megérkezett Mateusz Morawieczki miniszterelnökkel Kijevbe. Az ukrán harckocsivezetők Lengyelországban gyakorolják a kezelését.
A brit kormányfő továbbra sem vállalt kötelezettséget arra, hogy Nagy-Britannia korszerű harci repülőgépeket szállítson Ukrajnának, de megismételte azt az álláspontot, hogy London támogat olyan országokat, amelyek Ukrajna által azonnal használható repülőgépeket tudnak átadni.
A Nyugat nélkül Ukrajna elbukna, hathatós támogatásával viszont fel tudta venni a harcot Oroszországgal. A szövetséges országok hónapról hónapra kisöprik készletükből a nélkülözhető hadianyagot és beleöntik az ukrán hadigépezetbe.
A nyugati szövetséget összekovácsolta, Oroszországot Kína mellé sodorta, az úgynevezett Globális Délt pedig hidegen hagyja az egy éve Moszkva által kirobbantott ukrajnai háború. A konfliktus vége még nem látszik, a tanulságait már elemzik, a jövőben pedig tömbösödést és potenciális új hidegháborút látnak az elemzők.
A dán hadsereg tájékoztatása szerint a légierő a hetvenes évek óta 77 darab F-16-os vadászrepülőgépet vásárolt.
Az oligarchák befolyása szinte teljesen megszűnt, eltűntek az orosz utcanevek és emlékművek, amint az ország levetette magáról a gyarmati örökséget.
Pontosan egy évvel ezelőtt támadta meg Ukrajnát Oroszország. A háború iszonyatos pusztítással és szenvedéssel jár, és még közel sincs vége. A HVG tudósítói az ukrán fővárosban vannak, hogy beszámoljanak az évfordulós eseményekről.
Ben Wallace védelmi miniszter szerint a nyugati gépek kezelése túl bonyolult volna az ukrán pilóták számára, azt viszont megígérte, hogy ha van olyan ország, amelyik átadná a szovjet érából származó gépeit Ukrajnának, az Egyesült Királyság átvállalja a légterének védelmét.
Bármilyen csekély orosz győzelem olyan Oroszország fennmaradását jelenti, amely a maga autokratikus rezsimjével, a folyamatos erőszak és gonoszság terepe marad, és további fenyegetést jelent az egész civilizált világra, írja véleménycikkében Ukrajna Magyarországi Nagykövetségének ideiglenes ügyvivője.
Kelet-Ukrajnába indultak, de Kijevben ragadtak a hvg.hu tudósítói egy évvel ezelőtt, amikor demilitarizálás és nácítlanítás ürügyével Oroszország megtámadta Ukrajnát. A Kremlből kiköltözött a józan ész, de a putyini álláspont már aznap megjelenik a magyar közmédiában. Az oroszok elfoglalják a csernobili atomerőművet. Így telt a háború első napja egy évvel ezelőtt a hvg.hu-n.
Más országok küldöttségei is kivonultak, mikor az oroszok szót kaptak. Felvetődött az agresszorok EBESZ-tagságának megvonása is a jövőben.
Mi történik az orosz-ukrán fronton? Miért tudta megállítani és megfordítani az orosz offenzívát Ukrajna? Hogyan kerül képbe egy zsoldoshadsereg, és valóban eszkalálhatja-e a háborút a Nyugat? Az elmúlt 12 hónap harctéri összefoglalója.
2022. február 23-a van. Megérkeznek a hvg.hu tudósítói az akkor még békés ukrán fővárosba. Kikerül az ukrán zászló a budapesti városházára. Donald Trump szerint Putyin zseniális. Elkezdik evakuálni az orosz diplomatákat Kijevből. Visszamentünk az időbe és megnéztük, mit írt a hvg.hu egy nappal a háború kitörése előtt.
Katonai győzelmet valójában sem Oroszország, sem Ukrajna nem képes aratni. Politikailag Ukrajna már győzött, hiszen Putyin alapvető céljaiból egyetlen egyet sem sikerült elérnie. A békéhez azonban hosszú és rögös út vezet. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő, korábbi nagykövet elemzése.
Nagyinterjút adott a Forbes ukrajnai kiadásának Kirill Budanov, a hírszerzés vezetője, aki a háború egy évének legnagyobb győzelmeit és vereségeit is megnevezte, valamint arról is beszélt, mikor érkezhet el a várva várt fordulópont a konfliktusban.
Biztosítani kell, hogy Ukrajna a leggyorsabban elérje az igazságos és tartós békét. De elnyújthatja vagy befagyott viszályt állíthat elő, ha az ukrán hadsereg nem jut hozzá a szükséges hadfelszereléshez, írja az Európai Bizottság alelnöke a Project Syndicate-en közölt cikkében.
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő két nappal a háború előtt így nyilatkozott: „A Nyugat katonai értelemben nem része ennek a konfliktusnak, és deklaráltan nem akar háborút Ukrajnáért Oroszországgal. Azért viszont tehet, hogy összességében kudarcot valljon az oroszok kísérlete.”
Szinte napra pontosan egy éve, 2022. február 24-én indította el Oroszország a néhány napos villámháborúnak tervezett támadását Ukrajna ellen – az invázió első évfordulójával kiemelten foglalkozik az e heti HVG is.
Oroszország nem nyeri meg ezt a háborút. Legalábbis nem lesz mit ünnepelnie, nem lesz kézzel fogható nyeresége. Ukrajna esélyei jelentős részben a NATO-országok további magatartásától függnek. Az nem elképzelhető, írja szerzőnk, hogy ebből a háborúból „befagyott konfliktus" legyen. Alapvető területi kérdéseket kellene tisztázni ahhoz, és alapvető garanciák kellenek, hogy egy háborút lezáró megállapodás létrejöhessen.
Budapesti elfoglaltsága miatt nem volt ott a felvételkor Szijjártó Péter, de osztrák kollégájához hasonlóan megtehette volna, hogy előre rögzíti a háború évfordulójára készült, az Ukrajna melletti kiállásról szóló üzenetét.