Mitrovits Miklós: A fő kérdés, hogy miként lesz vége az ukrajnai háborúnak
Oroszország nem nyeri meg ezt a háborút. Legalábbis nem lesz mit ünnepelnie, nem lesz kézzel fogható nyeresége. Ukrajna esélyei jelentős részben a NATO-országok további magatartásától függnek. Az nem elképzelhető, írja szerzőnk, hogy ebből a háborúból „befagyott konfliktus" legyen. Alapvető területi kérdéseket kellene tisztázni ahhoz, és alapvető garanciák kellenek, hogy egy háborút lezáró megállapodás létrejöhessen.
Oroszország egy éve támadta meg újra Ukrajnát, amellyel a két ország között már nyolc éve fennálló konfliktust Európában a második világháború óta nem látott méretű háborúvá alakította. Ez a háború területi kiterjedését, a benne részt vevő katonák számát, a bevetett fegyverzet mennyiségét, az emberi áldozatok nagyságát és az infrastrukturális károkat tekintve példátlan az európai kontinens 1945 utáni történelmében.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az agresszor egy önkényuralomra épülő atomhatalom, ahol nem működnek a fékek és egyensúlyok, a döntéshozatali mechanizmus teljes mértékben átláthatatlan. Hiába élünk digitális világban, hiába elérhető mindenki számára az internet, a támadó fél szándékairól és terveiről, a háttérben zajló folyamatokról nem tudunk többet, mint amennyit a 20 század közepén tudtunk hasonló helyzetben.
Az egy éve folyó háborúval kapcsolatban egyre többször merül fel a kérdés, hogy mikor lesz vége, ám sajnos kevesebben teszik fel azt a kérdést, hogy hogyan lehet vége. Milyen megoldások jöhetne szóba, megnyerheti-e ezt a háborút valamelyik fél. Azt gondolom, hogy ez a fontosabb kérdés, mert a békerendezés időpontjáról csak akkor lehet megalapozottan beszélni, ha tudjuk, hogyan lehetne véget vetni az értelmetlen öldöklésnek.
Megnyerheti-e Oroszország ezt a háborút? Természetesen senki nem tudja megjósolni a jövőt, de amikor erre a kérdésre próbálunk választ keresni, érdemes abból kiindulni, hogy milyen állapotban volt a háború előtt közvetlenül, és milyen állapotban van jelenleg Oroszország.
Azt gondolom ugyanis, hogy a háború végkimenetele döntő részben Oroszországtól függ.