Szükségállapotot hirdettek az oroszországi Voronyezsben
Harkiv régióban pedig a súlyosbodó orosz támadások miatt evakuálják a lakosság egy részét.
Harkiv régióban pedig a súlyosbodó orosz támadások miatt evakuálják a lakosság egy részét.
A korábban Putyin szövetségeseként ismert Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg parancsnoka szembefordult az orosz elnökkel és katonáival elfoglalta Voronyezst és Rosztov-na-Donu városát is. A célja: Moszkva. Június 24-e képekben.Szerkesztette: Lakos Gábor
A feltételezések szerint egy orosz katonai helikopter tüzelhetett a Voronyezsnél található olajfinomító egyik üzemanyagraktárára.
Jevgenyij Prigozsin bejelentette, hogy a Moszkvától mindössze hétórányi autóútra lévő Voronyezsbe indulnak tovább, és céljuk Szergej Sojgu védelmi miniszter, valamint Valerij Geraszimov vezérkari főnök megbüntetése.
Vlagyimir Putyin szerint az ukrán hadsereg a Donyec-medencei demarkációs vonalnál provokálja Oroszországot.
A Debreceni Egyetem által lesz magyarnyelv-oktatás Voronyezsben, a vesztes doni csatamezőre pedig vonatzarándoklat indul. Mindezt egy veterán orosz politikussal tárgyalta le a kormány.
Úgy tűnik, ha vandálkodásról van szó, a határ a csillagos... torony.
Sokkoló közúti tragédiát élt túl egy alig több mint egyéves kislány az oroszországi Voronyezs térségében.
Kiállítás nyílt idősebb Konok Tamás egykori haditudósító Don-kanyarban készült fotóiból a második világháborús orosz hadszíntérhez közeli Voronyezsben.
Számtalan repülőgép-alkatrészt és a legénység maradványait is megtalálták a Voronyezs környékén lelőtt magyar bombázó roncsait kutatók. A négynapos magyar-orosz expedícióról a moe-online.ru orosz hírportál számolt be pénteken.
A szovjetek megkezdték a front hátsó vonalainak bombázását, a honvédek pedig tehetetlenek a légitámadásokkal szemben. Benzin nincs, az ételt is úgy szedik össze a földekről, a tisztek pedig azon viccelődnek, hogy egy komoly támadás esetén "pechjük lesz". Eddig kiadatlan második világháborús naplóból közöl töredékeket a hvg.hu, melyből sok minden kiderül a Donnál elpusztul 2. hadsereg viszontagságairól, a vereség okairól, előzményeiről.
Hetven éve, 1943. január 12-én indította meg a Vörös Hadsereg a 2. magyar hadsereg elleni támadását a Don mentén, mely az egyik legnagyobb katonai katasztrófához vezetett. Magyar katonák ekkor már mintegy másfél éve éve vettek részt a keleti front hadműveleteiben és megszállási feladataiban. Az alábbi fotókat magyar katonák készítették orosz területeken.
Csak azok élhették túl, akik a mínusz 30 fokban is tudtak viccet mesélni. Munkaszolgálatosok dalban és viccben jelentik.
A doni hősök emlékére Kaposvárról Voronyezsig fut tavasszal két kaposvári sportember.
Kifáradt, rosszul felszerelt és kiéhezett volt a 2. magyar hadsereg a doni áttörés pillanatában, ráadásul az otthoni politikusok sem törödtek eléggé a keleti fronton harcoló, német parancsnokság alá rendelt egységékkel. A magukra hagyott honvédek olyan fegyverekkel vették fel a harcot, amelyek a világháború kirobbanásának pillanatában is elavultnak számítottak: a -30 fokos hidegben a magyar puskák egyszerűen befagytak. Összegyűjtöttük az 1943-as nagy vereség okait.
Paksa József ma pár nyomorult, szar adat, iktatási szám, helyesírási hibákkal kitöltött rubrika. Néhány repedt fotó, meg egy üres sír. „Esemény bővebb leírása: eltünt.” De így legalább örökre az maradt, ami akkor volt, mielőtt eltünt. 26 éves parasztlegény, aki mindig jólöltözött, színjátszókörbe jár, büszkén paskolja az általa nevelt bikát, és tiszta inget vesz, ha felül a szekérre.
Jutalomként kapta a 2. magyar hadsereg vezetését, ehelyett egy halálra ítélt sereg élére került Jány Gusztáv, a Don-kanyarban elpusztult hadtest parancsnoka. A fronton alázatosan követte a németek és az otthoni politika előírásait, majd a voronyezsi áttörés után kiadta a magyar történelem legszégyenletesebb hadparancsát, melyben gyáváknak nevezte az áldatlan körülmények közt harcoló honvédeket. A háború után halálra ítélet Jány rehabilitációja éles vitákat váltott ki.
A második magyar hadsereget elsöprő szovjet erőket egy olyan tábornok vezette, aki inkább volt politikus, mint katona. Filipp Golikov hosszú karrierje során leginkább azzal jutott előre, hogy mindig jól helyezkedett. Bár közvetlenül is felelősség terhelte a háború elején elszenvedett súlyos veszteségekért, túlélte nemcsak Sztálint, hanem még Hruscsovot is. Zsukov rossz szelleme négy Lenin-rendet és marsalli címet szerzett, bár nem a harctéren, hanem a Kreml irodáiban.
Virrasztással, fegyverbemutatóval, az áldozatok neveinek vetítésével és kiállításokkal emlékeznek a doni tragédia 70. évfordulójára.