szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Virrasztással, fegyverbemutatóval, az áldozatok neveinek vetítésével és kiállításokkal emlékeznek a doni tragédia 70. évfordulójára.

A 2. hadsereg doni katasztrófájának 70. évfordulója alkalmából szombaton délutántól vasárnap éjjel 3-ig tartó megemlékezések lesznek a budai várban. Szombaton délután négy és öt óra között szentmise lesz a Mátyás templomban. Fél hattól Hende Csaba honvédelmi miniszter a Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán mond megemlékező beszédet, majd megkoszorúzzák az intézmény falán lévő doni emléktáblát.

Este hattól kezdődik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum előtt, a Kapisztrán téren a hajnali háromig tartó kegyeleti virrasztás. A gyertyagyújtás mellett filmeket is vetítenek, a korhű egyenruhákba öltözött hagyományőrzők pedig korabeli fegyvereket, köztük az egyetlen Magyarországon megmaradt magyar tankot mutatják be az érdeklődőknek. Az épület falára eközben folyamatosan kivetítik a doni katasztrófa áldozatainak neveit.

Vasárnap délután öttől a doni harcokban elpusztult munkaszolgálatosra emlékeznek a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban. Az emlékközpont, a Honvédelmi Minisztérium, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete és a Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete közös megemlékezésén Hende Csaba honvédelmi miniszter emléktáblát avat a második világháború idején a frontra és a hadműveleti területekre kihurcolt és áldozatul esett munkaszolgálatosok emlékére. Az Emlékközpont Lapátos hadsereg címmel az évforduló tiszteletére nyitja meg a II. világháború alatti munkaszolgálat történetét bemutató virtuális kiállítását. Az áldozatok emlékére a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálatának vezető rabbijai és püspökei mondanak zsoltárt és imát. Az eseményt az Emlékközpont honlapján élőben is megtekintheti.

December 12-én szombaton ötkor az OSA Archívum Centrális Galériájában nyílik emlékkiálitás a doni tragédiáról. A korabeli dokumentumok, magángyűjteményekben őrzött fotók nem csak az eseményeket próbálják bemutatni, hanem a kiállítás a tragédiát követő évtizedek értelmezéseit, máig tartó vitáit, feldolgozási kísérleteit is. A március 3-ig ingyenesen látogatható kiállítást Ungváry Krisztián történész és Závada Pál író nyitják meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!