Kamatdöntő nap Európában – az EKB nem véltoztatott
Több európai jegybankban is kamatdöntő ülést tartottak, változó kimenetellel.
Több európai jegybankban is kamatdöntő ülést tartottak, változó kimenetellel.
Nem változtatott az irányadó kamaton a Svájci Nemzeti Bank. A három hónapos bankközi kamatláb továbbra is a 0,00-0,75 százalék közötti sávban mozog, s bank arra törekszik, hogy a kamat a jelenlegi 0,25 százalékos szinten maradjon – tette közzé csütörtökön a svájci központi bank.
A monetáris tanács 5,25 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot hétfői kamatdöntő ülésén.
A jelenlegi történelmi mélyponton, a tavaly március óta érvényben lévő fél százalékon hagyta irányadó kamatát hétfői ülésén a brit jegybank.
Ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, az elemzők újabb 25 bázispontos alapkamat csökkentésre számítanak.
Az amerikai jegybank (Fed) szerdán nem változtatott alapkamatán, a várakozásoknak megfelelően. Az egynapos kamat célsávja rekord alacsony szinten, 0,0 és 0,25 százalék között maradt.
Júliusban a jelenlegi 5,75 százalékos alapkamat 5,50 százalékra csökken, az euró árfolyama pedig 276 forintra gyengül a februári 271,0, illetve a januári 269,3 forintról − áll az Ecostat februári Mikroszkóp jelentésében.
A monetáris tanács a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 5,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn, ilyen alacsony még soha nem volt az irányadó ráta.
A jegybank 25 bázisponttal, 5,75 százalékra csökkenti az alapkamatot a jövő hétfőn – írja az elemzőktől kapott válaszok alapján csütörtökön a Napi gazdaság.
Lassan ki kéne kászálódnunk abból a sárgödörből, amelyet az elhibázott gazdaságpolitikával, és túlzott szociális igényeinkkel magunk kezdtünk el kicsákányozni, s amelyet a nemzetközi pénzügyi válság exkavátora úgy elmélyített, hogy kis híján belefulladtunk. A kilábaláshoz sok más mellett alacsonyabb alapkamatra volna szükségünk. De lesz-e?
Indokoltnak tartották a monetáris tanács óvatos, 25 bázispontos csökkentését elemzők, akik szerint az irányadó ráta év közepére 5,5 százalékra süllyedhet és akkor sem emelkedik szükségszerűen, ha a nagy nyugat-európai és amerikai jegybankok kamatemelésbe kezdenek.
Piaci elemzők egyöntetűen úgy vélik, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfőn 25 bázisponttal mérsékli az alapkamatot – írja a csütörtöki Napi Gazdaság.
Az Európai Központi Bank (EKB) nem alkalmaz "különleges bánásmódot" Görögország vagy más, költségvetésileg nehéz helyzetben levő euróövezeti tagország esetében - jelentette ki az EKB elnöke, a bank csütörtöki kamatdöntését követő sajtóértekezletén.
A lengyel jegybank monetáris tanácsa szerdai ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatta meg 3,5 százalékos alapkamatát.
A monetáris tanács 25 bázisponttal 6,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn. Az elemzőket meglepte a jegybank óvatos lépése, a piac 50 bázispontos vágásra számított. A forint erősödött a jegybanki döntés hírére.
Változatlan szinten, 0,1 százalékon tartotta az alapkamatot pénteki döntésével a japán központi bank, a szakértői várakozásoknak megfelelően. Ezzel a kamat 12. hónapja maradt egy helyben.
A jegybank már csak óvatosabban fogja csökkenteni az alapkamatot a Generali Alapkezelő elemzője szerint. Vizkelety Péter az erősödő forint-kilengések és az eurózónában tapasztalható hitelpiaci nyugtalanság miatt a hétfői vágást már csak 25 bázispontosra várja.
A reálkeresetek októberi csökkenése is abba az irányba mutat, hogy jelentősen enyhül az inflációs nyomás Magyarországon – vélekednek makroelemzők.
Valószínűleg gyorsult a magyarországi inflációs ütem a múlt hónapban az éves bázishatások és az üzemanyagárak emelkedése miatt - mondták az MTI-nek londoni felzárkózó piaci elemzők a pénteki adatismertetés előtt. A Cityben ugyanakkor jövőre már - ütemes pénzügypolitikai enyhítéssel kísért - meredek dezinflációt várnak Magyarországon.
Elemzők szerint 2010 harmadik negyedévéig marad a jelenlegi, nulla százalékhoz közeli amerikai alapkamat az amerikai gazdaság élénkülésével kapcsolatos bizonytalanságok és a mérsékelt inflációs nyomás hatására.