Csütörtöktől más lesz az Alkotmánybíróság
Csütörtökön lép hatályba az az alkotmánymódosítás, amely az alaptörvény januári életbelépését megelőzően szükséges átmeneti rendelkezésként 15 tagúra növeli az Alkotmánybíróság létszámát.
Csütörtökön lép hatályba az az alkotmánymódosítás, amely az alaptörvény januári életbelépését megelőzően szükséges átmeneti rendelkezésként 15 tagúra növeli az Alkotmánybíróság létszámát.
A török választások győztese, az iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) tárgyalna az ellenzékkel az alkotmány módosítása érdekében - adta hírül a Sabah című napilap kedden.
A Liga Szakszervezetek megdöbbenéssel fogadta az országgyűlés hétfői alkotmánymódosítását, amely ezentúl lehetőséget ad arra, hogy aki 62 éves kora előtt került nyugdíjba, gyakorlatilag bármikor visszarendelhető közmunkára.
Kedden vitatják meg a parlamentben azt az alkotmánymódosítási javaslatot, melynek értelmében az Alkotmánybíróság létszáma a jelenlegi tizenegyről tizenöt főre nőne. Ennek apropóján kerestük meg az alkotmánymódosítási javaslat egyik jegyzőjét, Balsai Istvánt, az alkotmányügyi bizottság fideszes elnökét és Bárándy Gergely szocialista bizottsági tagot.
A jelenleg szolgálati nyugdíjban lévők jelentős része most is aktívan dolgozik, és nyugdíja mellett extra jövedelemhez jut. A kormány elvárja, hogy akinek jövedelme van, az ne várjon szolidaritási alapú ellátást is, nyilatkozta a hvg.hu-nak Talabér Márta fideszes parlamenti képviselő.
A Fidesz legújabb alkotmánymódosítási kísérlete ismét modellszerűen bemutatja azt az elképesztő kormányzati politikai kultúrát, amelyet a múlt év tavaszi hatalomváltás óta élvezhetünk. Kapkodás, rögtönzés, az együttműködésre való képtelenség kívül is, belül is, a szövetségesekkel és az ellenzékkel is. Igénytelenség a módszerekben is, a stílusban is. Szóval hatalmi rövidlátás diktálta meztelen erőpolitika, akarnokság.
Balsai István szerint a pártja által beterjesztett alkotmánymódosítási javaslattal megszüntethető az a jelenlegi helyzet, hogy az 57 év alatti, egészséges állapotban lévő, ám nyugdíjba vonult rendvédelmi dolgozók nem szolgálják az ország közbiztonságát.
Az Országgyűlés ma tízórás vitakerettel tárgyalhatja azt a kormánypárti alkotmánymódosítási javaslatot, amely alapján a korkedvezményes nyugellátás csökkenthetővé, illetve szociális ellátássá alakíthatóvá, munkaképesség esetén pedig megszüntethetővé válhat.
Diszkriminatív és ellentétes a bírók függetlenségére vonatkozó nemzetközi szabályokkal az a megszavazott alkotmánymódosító javaslat, amely szerint az öregségi nyugdíjkorhatárhoz kötik a bírói jogviszony felső korhatárát - derül ki abból a közleményből, amit az ország és az Európai Unió nyilvánosságához intéztek az ítélőtáblák, megyei bíróságok elnökei, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke valamint a Legfelsőbb Bíróság teljes ülése.
Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök a köztársasági elnöknek küldött nyílt levelet az alkotmányozással kapcsolatban. Gyurcsány szerint Schmitt Pál érvelésében a nemzet érdekét azonosnak tekinti a kormányzó pártok által megfogalmazottakkal, pedig egyetlen párt sem azonos a nemzettel.
Nem lesz kötelező esküt tenni az új alaptörvényre - írta keddi számában a Népszabadság.