Megfejthették a kutatók az ősi maja naptár titkát
Ki kellett bővítsék a látókörüket a Tulane Egyetem kutatói, hogy megfejtsék, mi is lehet a logika a 819 napos maja naptár mögött – most úgy gondolják, megtalálták a választ.
Ki kellett bővítsék a látókörüket a Tulane Egyetem kutatói, hogy megfejtsék, mi is lehet a logika a 819 napos maja naptár mögött – most úgy gondolják, megtalálták a választ.
A Föld nem minden területe lakható, különösen ott, ahol rendkívül alacsony a hőmérséklet. Egy kutatócsoport szerint ez a helyzet sokat változhatna, de ahhoz egy másik planéta elmozdulására lenne szükség.
A Midjourney nevű platform gyorsan az internetezők kedvencévé vált, mert szinte bármilyen témából látványos képeket kreál.
A még ismert bolygókról is meg lehet állapítani olyat, ami korábban nem teljesen volt egyértelmű.
A ritka együttállás június 17. és 28. között volt látható. Majzik Lionel fényképén a Mars és a Szaturnusz is látszik.
Egy elképesztően ritka együttállás lesz megfigyelhető a hónap végén: a Naprendszer összes bolygója látszani fog. A következőre 500 évet kell várni.
Június végén ritka bolygóegyüttállást lehet majd megfigyelni. Ezer éve nem történt hasonló, és aki lemarad, bánhatja: 2492-ben jön a következő.
A ritka jelenségre legutoljára 2004-ben volt példa.
Mivel az eddig begyűjtött adatok miatt csak kevés dolgot tudunk róla, eljött az idő, hogy jobban is megismerjük az Uránuszt – ez áll legalábbis egy, a nemzetközi sajtó által megszerzett tudományos beszámolóban.
Miután rovereket küldött a Holdra, landolt a Marson és saját űrállomását is építeni kezdte, Kína most a távoli csillagrendszereket igyekszik szemügyre venni. A Föld 2.0-t keresik.
A Vénusz, a Szaturnusz, a Jupiter és a Hold látványos „sorakozót” tart december 10-én.
Az ismeretlen világokról a neurális hálózat állapította meg, hogy valóban Naprendszeren kívüli planéták. A gépre azért van szükség, mert óriási adathalmazt kell átnézni.
A feltételezett kilencedik bolygóval kapcsolatos kutatások 2016-ban kaptak nagyobb nyilvánosságot, de csak rövid időre. Egy újabb hipotézis most azt igyekszik bizonyítani, hogy az eddigi munka nem volt időpazarlás.
Bár az amerikai űrkutatási hivatalnál a munka komoly, tudományos alapokon folyik, néha azért álmodozni is kell. A NASA Goddard Űrközpontja egy science fiction mozik hangulatát idéző, rövid videóban villantja fel, milyen kalandokban lehet majd része az emberiségnek.
Összesen tizenhat, magyar csillagászok által felfedezésű kisbolygó kapott most nevet. Tudta, hogy a bolygóelnevezés módszertana kifejezetten bonyolult folyamat?
Ahogy a földi tudósok is képesek észlelni egy-egy exobolygó csillag előtti áthaladását, úgy kutatók szerint más rendszerekből is ráláthatnak a Nap előtt „mozgó” Földre. A szakemberek találtak is néhány helyet, ahonnan remek kilátás nyílik a bolygónkra. Csak azt nem tudni, figyel-e valaki.