szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A feltételezett kilencedik bolygóval kapcsolatos kutatások 2016-ban kaptak nagyobb nyilvánosságot, de csak rövid időre. Egy újabb hipotézis most azt igyekszik bizonyítani, hogy az eddigi munka nem volt időpazarlás.

Helyesnek tűnhet az az elmélet, amely szerint a Naprendszer peremén, valahol 400 és 800 csillagászati egység közötti távolságban egy eddig felfedezetlen bolygó rejtőzhet – olvasható a tudományos hírekkel foglalkozó Science Alert cikkében.

A feltételezett kilencedik bolygóval kapcsolatos elméletek nem újak; már évekkel korábban is foglalkoztak vele, pontosabban azzal: létezik-e egyáltalán. A témával kapcsolatos kutatások 2016-ban kaptak nagyobb nyilvánosságot, amikor Mike Brown és Konstantin Batygin a Kaliforniai Műszaki Egyetem munkatársai az úgynevezett Kuiper-övet vizsgálták. A munka azért zajlott, mert a szakértők úgy vélték, hogy az itteni objektumok pályáját egy bolygó gravitációja befolyásolhatja.

Az elmélet körül komoly szakmai vita bontakozott ki, és a téma kis időre feledésbe is merült. Egy újabb tanulmány viszont, amit Michael Rowan-Robinson, az Imperial College London csillagásza dolgozott ki, ismét aktuálissá tette a kérdést.

A kutató az Infrared Astronomical Satellite (IRAS) műhold által 1983-ban gyűjtött adatokat elemezte, és az így kapott információk alapján azt a következtetést vonta le, hogy a csillagászoknak érdemes lenne nagyobb hangsúlyt fektetniük a kutatásra. A szakértő nem jelentette ki egyértelműen, hogy a kilencedik bolygó valóban létezhet, de úgy vélte, a mostani eredmény utat nyit egy célzottabb kereséshez.

A feltételezések szerint a rejtélyes, kilencedik bolygó akár 5-10-szer nagyobb tömegű lehet a Földnél, ám a távolság és az elhelyezkedés miatt – ugyanis egy eleve sötét régiót kell átnézni – biztosan nagyon nehéz lesz megtalálni.

Az IRAS 1983 januárjától mintegy 10 hónapon át működött, és ez idő alatt az égbolt 96 százalékát vizsgálta át az infravörös tartományban. Ezen a hullámhosszon a kis és hűvös objektumok is észlelhetők. Rowan-Robinson főként ezért vágott bele a munkába.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!