szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy elképesztően ritka együttállás lesz megfigyelhető a hónap végén: a Naprendszer összes bolygója látszani fog. A következőre 500 évet kell várni.

A Naprendszer összes bolygója látszik majd a hajnali égen június végén, pontosabban a június 17-28. közti időszakban – kezdődik a Svábhegyi Csillagvizsgáló ezzel foglalkozó cikke.

Elképesztően ritka eseményről van szó, ugyanis legutóbb 947-ben volt példa hasonlóra.

A következő ilyenre pedig 2492 áprilisáig kell várni.

A szakértők által „bolygóvonatnak” is nevezett esemény lényege, hogy a Naprendszer összes bolygója egymás után sorakozva, egyszerre fog tündökölni az égbolton.

Svábhegyi Csillagvizsgáló

Szabad szemmel is

Az együttállás fontos különlegessége, hogy az öt, szabad szemmel is látható bolygó pontosan olyan sorrendben lesz a Naptól kiindulva az égen, ahogyan azt a csillagtól való távolságuk alapján már az iskolában megtanultuk: Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz. Ráadásként – írják a Svábhegyi Csillagvizsgáló cikkében – a folyamatosan fogyatkozó Hold végig is halad a bolygók mellett a napok múlásával,

így minden egyes hajnalban más-más arcát mutatja a bolygósor.

Különleges vendégként pedig a Pluto és a legnagyobb és legfényesebb aszteroidaöv-beli kisbolygó, a Vesta is beáll a sorba.

Csodás „bolygóvonat" érkezik az égboltra. Ha lekési, majd csak 500 év múlva jön a következő

Június végén ritka bolygóegyüttállást lehet majd megfigyelni. Ezer éve nem történt hasonló, és aki lemarad, bánhatja: 2492-ben jön a következő.

De mit is látunk majd?

A csillagászok szerint, ha hajnalban, napkelte előtt a keleti égbolt felé fordulunk, egy látványos sorban öt fényes bolygó is feltűnik: a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz. Ez az összes, szabad szemmel látható bolygó mind egymás mellett sorakozik, úgy, mint egy füzéren.

Az említett bolygók mellett marad még csodálni való – ugyanis további két bolygó, az Uránusz és a Neptunusz, sőt a Pluto és a legfényesebb kisbolygó, a Vesta is hozzájuk társul. Ezek az égitesteket viszont kizárólag távcsővel lehet majd vizsgálni.

A szakértők szerint ez a sor szinte egész júniusban megpillantható, a Merkúr azonban csak a hó második felében csatlakozik a „bolygóvonathoz”.

Erre nézzen az égbolton, ha nem akarja lekésni a „bolygóvonatot"

A bolygók ritka együttállásában lesz részünk hamarosan, ezért nem árt tudni, merre érdemes őket keresgélni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!