Kínai csillagászok a Tejútrendszer eddig kevéssé vizsgált részein indítanak kutatómunkát abban reménykedve, hogy rátalálnak legalább egy, a Földre nagyon hasonlító bolygóra – írta meg a Nature.
A tudományos lap rámutatott: az exobolygó-vadászattal foglalkozó projektek eddig több mint 5000 Naprendszeren kívüli planétát azonosítottak. Ezeket a Tejútrendszerben fedezték fel, a Kepler-űrtávcsővel,
olyan azonban egy sem akadt köztük, amelyet a Föld ikertestvérének lehetne nevezni.
Az Earth 2.0-nak nevezett kínai misszió ezen igyekszik változtatni. A tudósoknak mindenekelőtt jóváhagyást kell kapniuk a kínai tudományos akadémiától, amelynek szakértői testülete júniusban fogja véleményezni a projekt terveit. Ha a testület áldását adja a küldetésre, a kínai kutatók egy műhold megépítésével folytatják a munkát – ez lesz az az eszköz, amely a tervek szerint megtalálhatja a „másik Földet”. Az űreszközt egy Hosszú Menetelés rakétával indítanák el, valamikor 2026 vége előtt.
Meglepődve integető egyszemű, zöld idegenek és az emberek által felhúzott futurisztikus lakóépületek egyaránt megjelentek sokak képzeletében, mióta a NASA bejelentette a Földhöz leginkább hasonló új bolygó felfedezését. Bár a bolygó nagyon messze (sőt még annál is messzebb) van, eljátszottunk a gondolattal, hogy mi lenne, ha.
A szatellit fontos megfigyelőállomásként is működik majd, és legalább hét űrtávcsővel látják el. A berendezések közül hatot a Cygnus-Lyra csillagképekre irányítanak, arra a területre, amelyet a Kepler is figyelt korábban. Az a berendezés viszont kisebb látószöggel rendelkezett, mint az épülő kínai, így a tudósok azt remélik, hogy az új eszközzel sokkal nagyobb eséllyel találhatnak valamit. Az Earth 2.0 a távolibb csillagokat is képes lesz megfigyelni, mivel a teljesítménye nagyjából 10-15-ször nagyobb lesz, mint a NASA-féle Kepleré volt.
A berendezés hetedik teleszkópja egy úgynevezett mikrolencse-teleszkóp lesz, amellyel a kóbor égitesteket kívánják feltérképezni. Ide azokat a szabadon lévő objektumokat soroljuk, amelyek nem keringenek egyetlen csillag körül sem.
Bár a kínai kutatók elméletben nem ezért vágnak bele a munkába, a terjeszkedésnek más oka is lehet: a világ egyik legokosabb embereként is számon tartott Stephen Hawking többször is beszélt arról, hogy fel kell gyorsítanunk a más bolygókon való megtelepedésre vonatkozó űrkutatási tevékenységünket, ha nem akarjuk, hogy kihaljon az emberi faj.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.