A nő mint (kampány)eszköz
A parlamentben pártlogó alatt beszuszakolt férfiak és (kvóta)nők ülnek, akikről sok esetben csak annyi mondható el: lojálisak az adott párt (aktuális) elnökségéhez.
A parlamentben pártlogó alatt beszuszakolt férfiak és (kvóta)nők ülnek, akikről sok esetben csak annyi mondható el: lojálisak az adott párt (aktuális) elnökségéhez.
A civil mozgalmak válságjelzők, reformgeneráló hatásuk van, mindennek azonban alapfeltétele a nyitott politikai struktúra – értekezett 1987-es diplomamunkájában Orbán Viktor, akinek kormánya ma rendőröket küld a civil szervezetekre. Hogyan jutottunk el eddig? – ezt járja körül a HVG összeállítása.
Az amerikai elnök mögött álló befolyásos amerikai körök veszélyben érzik azokat a magyarországi szervezeteket, amelyeket támogatnak, ezért emlegette múlt héten Barack Obama rossz példaként Magyarországot a civil szervezetekkel kapcsolatban – állította a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a Magyar Hírlapnak adott interjúban. L. Simon László arról is beszélt, hogy nem akart közellenséggé válni a reklámtörvénnyel, és „rendkívül álszent dolognak tartja”, ha valaki mégis ennek minősíti őt.
Ezen a héten is Orbán Viktorral foglalkozik egy cikkében a brit The Economist nyomtatott kiadása: az "Orbán, a megállíthatatlan" ("Orbán the Unstoppable") című írás a magyar miniszterelnök hazai erősödésével, az ellenzék választási esélyeivel és a civilek zaklatásával foglalkozik.
Komoly nemzetközi tiltakozást indított el a Norvég Civil Támogatási Alapot kezelő szervezetek vegzálásával, működésük korlátozásával a magyar kormány. A donorországok, főként Norvégia után az Európai Parlament elnöke épp úgy megszólalt, mint Bill Clinton volt és Barack Obama jelenlegi amerikai elnök. Orbánt Putyinnal, Magyarországot a kormánynak köszönhetően Azerbajdzsánnal és Kazahsztánnal emlegeti egy lapon. Összeszedtük, ki mindenki szólalt meg az ügyben.
A civil társadalmakra nehezedő nyomás a demokrácia eszméjének aláaknázását célozza – mondta az amerikai elnök, a rossz példák között említve Magyarországot. Bejelentette, hogy az USA világszerte innovációs központokat hoz létre a civil társadalmi csoportok támogatására.
Négy civil szervezet felemelte a szavát az ellen, hogy a román bírák és ügyészek szakmai testülete tiltaná az RMDSZ autonómiatervezetének még a megvitatását is. Kiderült, hogy a civilek Soros György alapítványaihoz, illetve a Norvég Civil Támogatási Alaphoz is kötődnek.
A választási kampányban temérdek óriásplakátot kihelyező CÖF-CÖKA elnöke szerint nagyon fontos, hogy a civil mozgalmak ne sározódjanak be, ezért drukkolnak az Ökotárs Alapítványnak.
Amikor az igazi ellenzék megsemmisítése a cél, akkor ez már nem „illiberális” állam, akkor ez már a rendszeren kívüli projektek erőszakos elnyomása.
A civilekkel szemben folytatott kormányzati támadások legdurvább fejleményének nevezték az Ökotárs munkatársai azt, hogy hétfő reggel megjelentek az irodájukban a készenléti rendőrök és a Nemzeti Nyomozó Iroda emberei. A tüntetés kezdetekor a rendőrök elvitték az alapítvány igazgatóját, egyelőre nem tudni, miért. A norvég civil pénzeket is kezelő civil szervezet könyvelőjénél, a Demnetnél ugyancsak házkutatást tartottak napközben, az Ökotárs alapítójához, Foltányi Zsuzsához pedig délután csengettek be nyomozók. Az Ökotárs Szerb utcai irodájához 18 órára hívták azokat, akik így akarnak tiltakozni a hatóságok fellépése ellen. Tudósításunk percről percre.
A Norvég Alap továbbra is az Ökotárs Alapítvány mellett áll, még akkor is, ha az ellen éppen a norvég pénzek kezelésével kapcsolatban most már rendőrségi nyomozás is indult sikkasztás gyanúja miatt – tudta meg a hvg.hu. A brüsszeli székhelyű forráselosztó irodájukat még nem érte le a hatósági eljárás, pedig az Ökotárstól bekért dokumentumok közül az alapítvány szerint több az ő birtokukban van.
Székely László alapjogi biztos levelet írt Lázár Jánosnak, amelyben arra kérte, egyeztessen a norvég kormánnyal a Kehi bevethetőségéről a Norvég Civil Támogatási Alapból részesülő civil szervezetek ellen.