Paul Krugman: Fantasztikus, amit Biden tesz a demokratikus világért a háborúban
A New York Timesban megjelenő blogjában a Nobel-díjas közgazdász teljesen hihetetlennek nevezi, hogy nagyon úgy néz ki: Ukrajna felülkerekedik Oroszországon.
A New York Timesban megjelenő blogjában a Nobel-díjas közgazdász teljesen hihetetlennek nevezi, hogy nagyon úgy néz ki: Ukrajna felülkerekedik Oroszországon.
Demokráciában már az Aleksandar Vučić vezette Szerbiától is kikapunk a friss jelentés szerint.
Megjelent az Egyesült Államok éves emberi jogi jelentése: a Biden-adminisztráció első éve hagyott maga után kívánnivalót, a demokrácia pedig világszerte veszélyben van. A magyar kormány működése a rossz példák közé került.
Már a 2024-es európai parlamenti választásokat azon szabályok alapján bonyolíthatják le, amelyeket most fogadott el az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága. A kezdeményezés nem új, azonban most kezdődött meg a jogszabálytervezet jóváhagyási folyamata, amelynek első lépése a szakbizottsági döntés volt.
A társadalom állandó változásban van, és semmi sem állandó. A demokráciáról való gondolkodás sem. Vélemény.
A diákok és szülők néhol még lelkesebbek is a pedagógusok március 16-ára tervezett sztrájkjával kapcsolatban, mint maguk az érintettek, és nem azért, mert „addig sem kell tanulni”.
Az orbáni rendszer ma még csak puha autokrácia, puha önkényuralom. Az ilyen rendszerek még szükségesnek érzik, hogy úgy-ahogy megpróbálják elleplezni a valóságos természetüket, ezért a demokráciákra emlékeztetően ők is meg szokták rendezni a választásokat. Csak ezek a választások már nem szabad és nem tisztességes választások - írja a kormány cselekedeteit és az ellenzék felelőségét elemző cikksorozata ötödik részében Elek István, aki egyben egyértelművé teszi azt is, mi a legfőbb tétje az április 3-i választásnak.
A magyar kormány jelenleg leginkább azzal van elfoglalva, hogy még jobban megszilárdítsa hatalmát és ideológiai narratíváját. Így foglalja össze a magyar helyzetet a német Bertelsmann Alapítvány legújabb jelentése, amely azt mérte fel, hogy az elmúlt évben miként alakult a demokrácia, a kormányzás és gazdaság állapota a világ 137 olyan államában, ahol még vert végképp gyökeret a jogállam.
A migránsoktól viszont átlag feletti szinten tartunk. Nálunk is a demokrácia és az emberi jogok védelme áll a fontossági lista élén, áll az Eurobarometer friss felmérésében.
Egy friss felmérés szerint világszerte jelentősen csökkent a hatalmon lévő populista politikai erők száma, népszerűsége és befolyása. Ez viszont még korántsem jelenti feltétlenül a liberális demokrácia győzelmét. Az pedig politikai nézőpont kérdése, hogy ez pozitív, vagy negatív fejlemény.
Nevetséges kamuvoksolással közröhejjé tenni a közvetlen demokrácia intézményét a szabadság eszménye elleni merénylet. Ha a szavazójogunkat nem is, a kedvünket az egésztől még elvehetik. Vélemény.
Több mint 700 letartóztatással és egy új elnökkel később is egyértelmű hagyatéka van január 6-nak: Donald Trump végérvényesen felborította a Republikánus Pártot, a valóság ellen folytatott háború pedig alacsonyabb lángon, de folytatódik.
Európának sok idő kellett, de észrevette: Orbán Viktor rendbontása nem mehet tovább szó nélkül – mondta a hvg360-nak Jan-Werner Müller, a Princeton Egyetem politikafilozófusa, populizmus-szakértője. Szerinte azzal, hogy Merkel eltűnik a színről, a Fidesz pedig kiesett a Néppártból, sokkal nehezebb feladat vár Orbánékra a 2022-es választásokon, ha pedig az ellenzék jól fókuszálja az üzeneteit, jó esélyekkel indulhat. Úgy véli, az erős vezetőkkel nincsen baj, azzal viszont igen, ha a pártjaikat is ki tudják üresíteni.
Az Intézet szerint a magyar rendszer csupán demokráciának mutatja magát, Sulyok Tamás levele pedig csak az álságos működésmód ékes példája.
A vitatott, nagyon alacsony részvétellel zajló hongkongi törvényhozó tanács választásán a Kína politikáját támogató jelöltek törtek előre.
A külügyminiszter szerint a magyar emberek támogatják, amit csinálnak, „demokratikus jellegében pedig nem kérdőjelezhető meg a tevékenységük”.
Már szerdán elkezdődnek a Csúcs a Demokráciáért című kongresszus eseményei, amelyre Joe Biden 111 országot hívott meg – a magyar kormányt nem. Az Egyesült Államok számára stratégiai döntés, ki kap helyet a tárgyalóasztalnál és míg a lengyelekre partnerként, a magyarokra csapdaként tekint a Fehér Ház.
Nem kell sokat visszamenni a történelemben, ha látni akarjuk, milyen következményei lehetnek annak, ha azt hisszük: az antidemokratáknak létezik olyan, hogy elég. Ha valaki felrúgja a játékszabályokat, azokat betartani onnantól pancserség. A liberális demokráciát pedig nem lehet megmenteni anélkül, hogy alkalmazkodnánk a játéktérhez – még akkor sem, ha ez nem egy liberális demokrata dolog. Vélemény.
Az amerikai pénzügyminiszter arra figyelmeztet, hogy a holnapután kezdődő washingtoni virtuális demokráciacsúcs azt jelzi: új stratégiát kell bevetniük a demokratikus országoknak, mert egyre többen élnek tekintélyuralomban, miközben sok jogállami rendszerben leszalámizzák az alapvető jogokat, illetve a fékeket és ellensúlyokat.
Az EU-s tagállamok közül egyedül Magyarország nem kapott meghívót az online eseményre.