Új ősi erszényes fajokat fedeztek fel ausztrál paleontológusok
Eddig nem ismert, két ősi erszényes faj megkövesedett maradványait fedezték fel ausztrál paleontológusok az észak-ausztráliai pusztaságban (Outback) végzett ásatásokon.
Eddig nem ismert, két ősi erszényes faj megkövesedett maradványait fedezték fel ausztrál paleontológusok az észak-ausztráliai pusztaságban (Outback) végzett ásatásokon.
Elsőre jelentős felfedezésnek tűnt, hogy a Földközi-tenger partján találtak egy koboldcápát, még egy tanulmányt is írtak róla. Később több szakértő is megkérdőjelezte a felfedezés hitelességét, mondván több jel is arra utal, hogy a képeken valójában egy műanyag játék látható.
Egy átfogó kutatás részeként új orchideafajra bukkantak Japánban. Csak ezután jöttek rá, hogy a most azonosított faj példányai szinte mindenhol megtalálhatók, parkokban, sőt még erkélyeken is.
Tekintélyt parancsoló, késő-pleisztocén korszakban élő sas maradványaira bukkantak kutatók, jó eséllyel ez a valaha élt legnagyobb sas a Földön.
Egy pókfajra „vadászik” a tudományosan egyelőre még nem leírt, újonnan felfedezett gombafaj, melyre a brazíliai Atlanti-parti Esőerdő Rezervátumban bukkantak.
A Saildrone nevű cég önvezető hajója, az SD 1200 egy 45 ezer négyzetkilométeres területet fésült át, amikor felfedezett egy hegyet Kalifornia partjaitól nem messze.
Kellemeset a hasznossal: a Kaliforniai Egyetem mérnökei által megalkotott, szerves anyagokból készült napelemek valójában még az alattuk növekedő növényekre is jó hatással vannak, így a napelemfarmok alatt is lehet majd növényeket termeszteni, akár jobb hatékonysággal is.
Különleges, szfinxszerű ókori római szobrot találtak egyiptomi régészek az ország déli részén, Kairótól 450 kilométerre.
Egy lakatlan szigeten, az ausztráliai Queensland állam területén találtak a 15 centis gekkóra, mely csak egy kis területen élhet, és rovarokra, pókokra, valamint kisebb gekkókra vadászik.
Egy eddig rejtett, kilenc méter hosszú folyosóra bukkantak régészek a gízai nagypiramis főbejárata mögött – jelentették be csütörtökön az egyiptomi műkincsvédelmi hatóságok. Feltételezések szerint azért építették, hogy segítse eloszlatni a piramis súlyát.
Az amerikai Carnegie Tudományos Intézet kutatói szerint a nemrég felfedezett TOI-5205b jelű exobolygó egy Jupiter méretű gázóriás, ami egy nagyon kicsi csillag körül kering.
Egy húsvét-szigeti kőszoborra egy vulkán kráterének kiszáradt tavának fenekén találtak rá – a helyiek szerint rendkívüli felfedezésről van szó, arra is választ adhat, hogy miként éltek az őseik ezen a területen.
Negyvenkét, eddig ismeretlen csigafajt fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport, amelynek tagja volt Páll-Gergely Barna, az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) kutatója is.
Sárneczky Krisztián nevéhez köthető a hétfőn a földi légkörben elégő Sar2667 égitest felfedezése, melynek maradványait egy 18 éves francia diáklány találta meg.
A Csendes-óceán északi részén élő gyilkos bálnák tanulmányozása során kiderült, hogy az anyák „életre szóló áldozatot” hoznak fiaikért.
Két cselgáncsozó talált 120 rajzot egy szikla üregeiben – kiderült, hogy igen jelentős, bronzkori felfedezésről van szó.
A legmodernebb vizsgálati módszereknek köszönhetően fedezték fel tudósok egy Coccocephalus wildi nevű hal agyának jó állapotban fennmaradt fosszíliáját.
Egy kreatív víztározó-megoldással becslések szerint több mint 18 millió liter vizet is tárolhattak a középkorban Nagy-Zimbabwe környékén, ami nagy segítség lehetett a száraz időszakokban a mezőgazdaság és az emberek számára is.