szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy eddig rejtett, kilenc méter hosszú folyosóra bukkantak régészek a gízai nagypiramis főbejárata mögött – jelentették be csütörtökön az egyiptomi műkincsvédelmi hatóságok. Feltételezések szerint azért építették, hogy segítse eloszlatni a piramis súlyát.

A felfedezést a 2015-ben indított „Scan Pyramids” nevű projekt keretében tették. Ennek lényege, hogy modern technológiák – átvilágítási és endoszkópos eljárások – segítségével újra átvizsgálják az ókori világ hét csodája közül egyedüliként fennmaradt építmény belsejét.

A most felfedezett, a kezdetben feltételezettnél, ötméteresnél is nagyobb folyosót feltehetően azzal a céllal építették, hogy elvezesse a piramis súlyát, amely a bejáratra vagy esetleg egy másik, még fel nem tárt kamrára nehezedett.

A gízai nagy piramist Kr. e. 2560 körül építették monumentális temetkezési helyként az óbirodalmi Hufu vagy Kheopsz fáraó uralkodása idején. Ez a világ legnagyobb ismert ókori építménye (magassága 146,5 méter) a kínai nagy fal mellett.

Fotókon a Halottak Könyve: a 2000 éves, 16 méter hosszú papirusztekercs, amit egy egyiptomi sírban találtak

Az egyiptomi restaurátoroknak sikerült konzerválniuk azt az egyébként jó állapotban megtalált, 16 méter hosszú papirusztekercset, amely az egyiptomi Halottak Könyvének egy példánya.

Az AP hozzáfűzte: mivel a szakemberek véleménye megoszlik afelől, hogy a gízai és a többi nagypiramis hogyan épült meg sokezer évvel ezelőtt, a legkisebb felfedezések is jelentős érdeklődést válthatnak ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!