#Finnország

Fülke: A finneket is átverte Orbán Viktor – Annastiina Kallius finn antropológus a NATO-csatlakozásról

Finnország NATO-tag lesz, de nem lehet felhőtlen az öröm: a magyar kormány 10 hónapig szívatta Helsinkit, Stockholm pedig fel sem lélegezhet még. De milyen hatással volt ez Magyarország megítélésére? Mit szóltak Hende Csaba ambiciózus utazásához? És milyen helyzetben van a finn politika NATO-csatlakozás közben, választások előtt? Ezekről beszélt a Fülkében Annastiina Kallius finn antropológus, aki 10 évet élt és kutatott Magyarországon.



12 évig élhetett egy magyar kastélyban, aztán beengedte Curtist, és az állam azonnal kirúgta

Ari Santeri Kupsus finn műgyűjtő volt a finn köztársasági elnök személyes stylistja, vásároltak tőle ruhát szentpétervári maffiózók, szűk negyedszázaddal ezelőtt érkezett meg Magyarországra, ahol divattal, ingatlannal, kultúrával is foglalkozott. Finnként markáns véleménye van az orosz-ukrán háborúról. „Hasonló a történet, mint a finnországi téli háborúban. Az oroszok akkor is hazudtak. Putyin most négy nappal a háború előtt azt mondta, nem fogják megtámadni Ukrajnát", mondja Ari Santeri Kupsus. HVG-portré.


"Annyira Orbán sem hülye, hogy egyedül álljon a svéd NATO-csatlakozás útjába"

Orbán Viktor rossz úton halad, ha az Európai Uniót akarja zsarolni Svédország NATO-tagságának hátráltatásával – állítja Adrian Hyde-Price brit politikaprofesszor, a Göteborgi Egyetem nemzetközi- és biztonságpolitikai szakértője. A szakember szerint a svédek júliusra rendezik a vitáikat Törökországgal, annyira pedig Orbán Viktort sem tartja hülyének, hogy ezután is akadékoskodjon. Azt viszont megbocsáthatatlannak érzi, hogy a magyar kormány belpolitikai önérdekből nem akarja észlelni a biztonságpolitikai kockázatot, amit a hintapolitika eredményez.





Nemzetközi lapszemle: Képtelen helyzet állt elő Orbán és Erdogan miatt

Orbán és Erdogan időhúzása után a NATO-nak vissza kellene tartania érzékeny információkat. Hszi azért megy Moszkvába, hogy ő legyen a háború egyetlen győztese, egy Nyugat-barát orosz elnök stratégiai rémálom lenne számára. Netanjahu szétszakítja Izraelt? Mi lesz a bankokkal? Donald Trump ismét hergeli híveit. Válogatás a nemzetközi lapok írásaiból.










Seres László: Úti jelentés – misszió teljesítve

Seres László elfogott egy levet, amelyet a NATO-ügyben Svédországban és Finnországban tárgyaló küldöttség írt Orbán Viktor miniszterelnöknek. Ebből megtudhatjuk, hogy a hanyatló Nyugatnak vége, kiderül, mit javasol a fideszes küldöttség a béke elérésére, és hogy mi az a magas szint a demokráciában, amit a magyar kormány szerint ennek a két északi országnak el kell érnie.




Nagy Iván László: Magyar Borat menni Észak

A svédek és a finnek eddig csak azt hihették, gonosz autokraták vagyunk, most már pontosan tudják, hogy komplett idióták is. Az M1-fogyasztóknak gyártott magyar „külpolitika” legfrissebb vívmánya, hogy Hende Csaba delegációja komplex szórakoztatóipari terméket tett le az északi kormányok és újságírók elé, mi pedig legfeljebb csak annak örülhetünk, hogy végre külföldön is röhögnek rajtunk, csak ők nem kínjukban teszik. Vélemény.