Krausz Ferenc lelkiismereti okokból megszünteti tagságát az Orosz Tudományos Akadémián
A Nobel-díjas fizikust „mélységesen zavarja”, hogy az intézmény nem emelt szólt Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója ellen.
A Nobel-díjas fizikust „mélységesen zavarja”, hogy az intézmény nem emelt szólt Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója ellen.
80 év fölött vett újabb fordulatot Andrási Andor sugárfizikus, a Sztehlo Alapítvány egyik alapítójának élete, mikor megismerte a holokauszt-túlélő aktivista Fahidi Évát, akinek élete utolsó éveiben a társa lett. A HVG Portré rovatában beszél arról, hogyan folytatja Fahidi küldetését, milyen volt Sztehlo Gábor gyermekotthonában, és mit gondol arról, mi a szabadság. Interjú.
„Azt tanultam otthon, hogy a munkában bízzunk, ne a lottó ötösben reménykedjünk” – mondja az attoszekundumos (a másodperc egymilliárdod részének egymilliárdod része) fizika megalapozásáért és az elektronok mozgásának kutatásáért két társával Nobel-díjban részesült 61 éves móri születésű tudós. Krausz Ferenc azt ígéri, átformálhatja az orvostudományt, amin most dolgozik. Portréinterjú. A beszélgetés közvetlenül azután készült, hogy Krausz Ferenc megkapta a Nobel-díjat. A díjat vasárnap adják át, ebből az alkalomból közöljük újra az interjút.
Volt munkatársa szerint zseniális fizikus Krausz Ferenc, aki Pierre Agostinivel és Anne L'Huillierrel megosztva kapta meg az idei fizikai Nobel-díjat. Dombi Péter, a Wigner Fizikai Kutatóközpont csoportvezetője, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetének osztályvezetője azt mondta, Krausz Ferenc a világon élen jár a nagyon gyors folyamatok vizsgálatában és kiaknázásában. Ő dolgozott is vele, az interjúban elmeséli tapasztalatait is.
Hatvan éve, 1962. november 18-án halt meg Niels Bohr dán fizikus, aki a fizika mellett a fociban is kitűnt, Nobel-díja mellé pedig egy igen különleges házat kapott ajándékba.
Százhúsz éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar-amerikai fizikus.
Harminc éve, 1992. október 4-én halt meg Bay Zoltán magyar-amerikai fizikus, a múlt század egyik legkiválóbb tudósa, az első Hold-radar kidolgozója, aki először mérte meg pontosan a Föld–Hold távolságot.
Alain Aspect francia, John F. Clauser amerikai és Anton Zeilinger osztrák fizikus is meglepetéssel, de nagy örömmel fogadta a hírt, hogy úttörő kvantumfizikai kutatásaikért nekik ítélték az idei fizikai Nobel-díjat.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia legrangosabb elismerésén, a 2022-es fizikai Nobel-díjon idén is hárman osztoznak: Alain Aspect, John F. Clauser és Anton Zeilinger. Kutatásaik nagyban hozzájárultak (és járulnak most is) a kvantumtechnológia fejlődéséhez – érvelt a szakmai bizottság.
A moszkvai Lefortovo börtönben meghalt az 54 éves orosz fizikus, Dmitrij Kolker. A tudóst hazaárulással vádolták, s négy nappal ezelőtt egy novoszibirszki kórházból vitték át Moszkvába. Kolker végstádiumos hasnyálmirigyrákban szenvedett, s a szállítással csak rontottak állapotán
Az, hogy az emberiség máig nem tudott kapcsolatba lépni egy idegen fajjal, azért is lehetséges, mert talán mi vagyunk a galaxis egyetlen intelligens életformája – mondja Brian Cox, a Manchesteri Egyetem sztárprofesszora.
Radnai Gyula tévés fizikusként is ismert volt.
Százhetvenöt éve, 1845. március 27-én született Wilhelm Conrad Röntgen Nobel-díjas német fizikus, a röntgen-sugár felfedezője.
Éppen száznegyven éve, 1879. november 5-én halt meg James Clerk Maxwell skót fizikus, az elektromágneses térelmélet megalkotója, aki egy sor más felfedezésével hozzájárult mai világunkhoz.
96 esztendős korában elhunyt Leon Lederman Nobel-díjas amerikai fizikus.
A helyszíni mérések megerősítették, hogy radioaktív anyag nem került a levegőbe, az izotópot szállító tároló sértetlen maradt.
A Földhöz legközelebbi fekete lyuk irányába fogják sugározni az Európai Űrügynökség Cebrerosban lévő állomásáról az üzenetet azután, hogy a fizikus hamvait örök nyugalomra helyezték.
Mostantól bárki letöltheti Stephen Hawking 1966-ban készült doktori értekezését. A "Táguló univerzumok tulajdonságai" című disszertációt 24 évesen írta a Cambridge-ben végzett elméleti fizikus.
Felértékelődött a kockázatelemzés a pénzügyi szektorban.
A német kancellár szavaiba vágott egy intézeti megnyitón hétfőn egy férfi, és egy transzparenst tartott a magasba, amelyre az volt írva, hogy "Semmi kísérletezés". Menekültpolitikája miatt kritizálta Angela Merkelt, aki válaszolt neki. A férfit kivezették a teremből, a kancellárt megtapsolták.