A forint "megtámadásáról" ír a FAZ
Újabb és újabb devizákat támadnak a nemzetközi pénzpiacon: a török líra után a magyar forintot és a lengyel zlotyt vették célba a spekulánsok – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung online kiadása.
Újabb és újabb devizákat támadnak a nemzetközi pénzpiacon: a török líra után a magyar forintot és a lengyel zlotyt vették célba a spekulánsok – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung online kiadása.
A magyar jegybanknak van ideje "kényelmesen" elemezni a jelenlegi piaci zuhanások inflációra gyakorolt hatását és beavatkozik, ha szükséges – mondta Pleschinger Gyula, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagja pénteken a Reuters hírügynökségnek.
Orbán Viktor szerint nem a magyar gazdaság állapota, hanem a nemzetközi pénzmozgások irányítják a forint árfolyamát, ez pedig azt jelenti: a világgazdaság bizonytalansága és az európai gazdaság válsága sem ért még véget – hangzott el a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A miniszterelnök szerint a rezsiharc színtere most Brüsszelbe tevődik át, és a következő hónapokban komolyra fog fordulni. Az alacsony közmunkabért illetően a kormányfő azt mondta: Magyarországon minden bér alacsony.
Péntek reggel hét órára 309,91 forintra emelkedett a forint árfolyama.
A CNBC amerikai üzleti tévécsatorna weboldalán Magyarország a címlapra került a forint utóbbi héten tapasztalt gyengülésével. Nicholas Spiro, a Spiro Sovereign Strategy ügyvezetője szerint bár Magyarország nem Törökország, most ez az állam a leggyengébb Közép-Európában.
A csütörtöki napon is a magyar forintról írtak külföldi hírportálok. A forint utóbbi héten tapasztalt látványos gyengülésére a Business Insider is felhívta a figyelmet, a Bloombergnek megszólaló elemzők pedig kifejtették, hogy a pozitív magyar adatok kihangsúlyozása lehet, hogy már nem lesz elég a befektetők meggyőzésére, illetve a feltörekvő piacokat csak a magasabb kamatok menthetnék meg.
A forint gyengülését látván Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, egyben a parlament gazdasági bizottságának elnöke úgy értékelt: csak a szokásos januári forintingadozásról van szó. Szezonálisan inoghat a forint árfolyama, csakúgy mint a krumpli ára?
A Buda-Cash Brókerház elemzői szerint az alapkamat elérte az alját, a jegybank a várakozások szerint nem folytatja a kamatcsökkentést.
A fejlődő világban kevesebb lesz a pénz, kisebb lesz az éltető likviditás, magasabbak lesznek a kamatok. Ez önmagában nem lenne baj, de a buborékok leeresztése általában nem mentes a pánikoktól, összeomlásoktól, és most éppen egy ilyen pánik közepén vagyunk – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében, melyben az utóbbi napok devizapiaci helyzetét elemzi.
Akár 318-ig is elszaladhat a forint euróval szembeni árfolyama, Matolcsy György jegybankelnök pedig még olajat is öntött a tűzre szerdai nyilatkozatával az elemzők szerint. Ők ugyanakkor arra számítanak, hogy gyors visszarendeződés következik be, mivel a magyar gazdaság fundamentumai nem rosszak. Ha azonban a forint árfolyama mégis tartósan ezen a szinten ragad, akkor azt már a pénztárcánkon is megérezhetjük.
Csütörtök reggel a forint euróval szembeni árfolyama újra átlépte a 312-es szintet, 12 órára a 310,5-ös szint közelébe erősödött vissza a magyar fizetőeszköz. Délután egy intenzív erősödés indult be, ám délután négy órára a korábbi 309-ről a 310-es szintre pattant vissza a kurzus. Devizapiaci kereskedők korábban azt mondták, a 312-es lehet az a szint, ahol szóbeli jegybanki beavatkozás jöhet.
Tovább gyengült a forint árfolyama szerda estéről csütörtök reggelre a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.
Átmenetinek bizonyult a Fed likviditásnövelő programjának újabb mérsékléséről tett bejelentésének a forint árfolyamára gyakorolt hatása.
A Fed havi kötvényvásárlási keretösszegének csökkentéséről tett bejelentést követően erősödött a dollár, gyengült az euró és a forint.
Szerdán kétéves mélypontra gyengült a forint, de estére napi veszteségének már közel harmadát visszanyerte.
Újfent Magyarországgal és a forinttal foglalkoznak a külföldi hírportálok. A ZeroHedge oldal egyenesen a forint összeomlásáról ír, a MarketWatch pedig arra is emlékeztet, hogy a magyar fizetőeszköz 2012 januárja óta nem látott szintre gyengült az euróval szemben.
Akár 500 millió forintos bírsággal is sújthatnák az ingyenes készpénzfelvétel szabályait megszegő bankokat a Fidesz frakcióvezetőjének tervei szerint. Rogán a forint beszakadásáról azt mondta, csak a szokásos "januári árfolyam-ingadozásról" van szó, Gyurcsányról és Bajnairól is ejtett néhány szót, és a hajléktalanok V. kerületi elhelyezéséről is beszélt.
Szerda délután a forint euróval szembeni árfolyama kis időre átlépte a 310-es szintet. A török lírával gyengülünk mi is, ám a jelenleg alacsony magyar alapkamat sem segít az árfolyam megtartásában. Matolcsy egy szerdai rendezvények kifejtette: meglátása szerint továbbra is mérsékelt az inflációs nyomás itthon és az egész eurózónában, ez pedig további teret ad a kamatcsökkentésre. A forint három óra után nem sokkal is a 309-es szint felett ragadt, fél négy körül viszont már kicsivel e kurzus alá erősödött.
Szerda reggel komoly gyengülésnek indult a forint. Az euróval szemben a keddi 302-es szintről szerdán körülbelül bő két óra alatt majdnem 308 fölé gyengült a magyar fizetőeszköz. A forint árfolyamát a feltörekvői piacokon tapasztalható folyamatok, jelenleg elsősorban a török jegybank keddi döntése és a líra gyengülése mozgatja. Ennek eredményeképpen a forint 11 havi mélypontra gyengült az euróval szemben. Szerdán délután eközben Matolcsy is megszólalt: szerinte van még további tér a kamatcsökkentésre. A forint ezek után – a líra gyengülésével párhuzamosan – erőteljes gyengülésbe kezdett, fél háromkor már a 310-es szintet is átlépte a magyar deviza, később 308,6-ig erősödött vissza.
Hajszálnyit erősödött kedden a forint árfolyama a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.