szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár 318-ig is elszaladhat a forint euróval szembeni árfolyama, Matolcsy György jegybankelnök pedig még olajat is öntött a tűzre szerdai nyilatkozatával az elemzők szerint. Ők ugyanakkor arra számítanak, hogy gyors visszarendeződés következik be, mivel a magyar gazdaság fundamentumai nem rosszak. Ha azonban a forint árfolyama mégis tartósan ezen a szinten ragad, akkor azt már a pénztárcánkon is megérezhetjük.

Csúnya hete van a forintnak. A magyar fizetőeszköz szerda reggel pillanatok alatt a 302 körüli szintekről 308-ra gyengült az euróval szemben, majd még aznap átlépte a 310-et, csütörtök reggel pedig már a 312-es kurzus felett is járt a magyar deviza. A magyar fizetőeszköz a feltörekvő piaci folyamatok, elsősorban a törökországi történesek miatt gyengül, ám a magyar jegybankelnök szavai sem segítettek a helyzet megnyugtatásában.

Az alapkamatról Matolcsy György az AmCham szerdai rendezvényén azt mondta, hogy meglátása szerint továbbra is mérsékelt az inflációs nyomás itthon és az egész eurózónában, ez pedig további teret ad a kamatcsökkentésre. Ez a magyar monetáris politikának a meghatározó aspektusa továbbra is – tette hozzá a jegybankelnök. Az elnök egy meg nem nevezett kommentárt idézve zárásként hozzátette, hogy ha le lehetett csökkenteni az irányadó rátát 7 százalékról 3 százalék alá, akkor az azt bizonyítja, hogy az előző jegybanki vezetés tévedett.

Az inflációt is megdobhatja a gyenge forint

"Matolcsy nyilatkozata felhívás volt keringőre" – mondta a hvg.hu-nak Gabler Gergely, az Erste makroelemzője. Az elemző szerint a törökök védeni próbálták a lírát, ezért kamatot emeltek, Matolcsy György magyar jegybankelnök szerdai előadásában ugyanakkor a további kamatcsökkentés folytatásának kiemelésével gyakorlatilag arra utalt, hogy a magyar jegybankot nem érdekli a forint gyengülése. Pleschinger Gyula, a jegybank monetáris tanácsának egyik tagja ezek után próbálta még nyugtatgatni a piacot, ám ez nem sokat ért. "Ütnek minket, és mi nem védekezünk" – hangsúlyozta az Erste elemzője.

hvg.hu

Gabler szerint emellett olyan piaci pletyka is szárnyra kapott, hogy a magyar állam nem tudja törleszteni esedékes lejárt adósságát, ez az elemző szerint teljesen irreális volt, cáfolta is az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Ugyanakkor ez is csak olaj volt a tűzre Gabler szerint.

Az elemző szerint az látható, hogy ilyen szinteknél már könnyen elszalad a forint árfolyama, 308,5-nél volt egy támasz, innentől kezdve pedig a korábbi tapasztalatokat – 2009 márciusát és 2012 januárját – nézve 318 lehet egy megálló az euróval szemben. Gabler azonban gyors visszarendeződést vár a rapid gyengülés után, ugyanis fundamentálisan nem vagyunk rosszak: tavaly 2,85 milliárd euró körül alakulhatott a folyó fizetési mérleg többlete, sok uniós pénz is beáramlik, a jegybanknak megfelelő a devizatartaléka, és a kormány is megfelelő tartalékokkal rendelkezik. Ezek mind védik a forintot – emelte ki az Erste elemzője.

Ha viszont huzamosabb ideig maradna a 310 forint feletti euró, akkor Gabler szerint annak súlyos következményei lennének. Minden egy százalékos forintgyengülés az Erste makroelemzője szerint 0,4 százalékot tesz hozzá az inflációhoz, ennyi ugyanis a fogyasztói kosár importtartalma. Az egy nap alatti 3 százalékos forintgyengülés így 1 százalék felett dobhatja meg az inflációt, ha tartós marad a mostani gyenge forint. Gabler elmondta, hogy mindemellett az inflációs érzetet is erősíti az átlagemberekben a gyenge forint, mivel az üzemanyagok árának alakulásában gyorsan megjelenik az árfolyam gyengülése (így emelkedés jöhet). A nem árfolyamgátazó devizahiteleseknél is többletterheket okozhat a gyengébb forint, illetve a magyar állam devizaadósságát is drágábban tudja finanszírozni. Ez pedig az ország stabilitására is hatással van – fejtette ki az Erste elemzője.

Fazekas István

Mindemellett pedig olyan következménye is lehet a gyenge magyar fizetőeszköznek, hogy elkezdenek a megtakarítások kiáramlani az országból, a meglévő megtakarításokat pedig az emberek euróra váltják, ahogy erre 2012 januárjában már volt példa – tette hozzá Gabler Gergely.

A Fed szigorítása sem tett jót a forintnak

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdán nem változtatott az irányadó kamaton, és újabb 10 milliárd dollárral csökkentette gazdaságösztönző célú kötvényvásárlási programjának havi keretösszegét. A Fed így két 10 milliárd dolláros csökkentés után havi 65 milliárd dollárral növeli kötvényvásárlásokkal a pénzügyi rendszer likviditását. Az eszközvásárlási program szűkítésével kevesebb a likviditástöbblet a pénzügyi rendszerben, ha kevesebb a fölös pénz, akkor abból kevesebb jut a feltörekvő piacokra is.

Nem meglepő, hogy sérülékenyek vagyunk

A feltörekvő piaci turbulenciák gyengítik a forintot, ám Matolcsy szerdai beszéde sem segített a forint árfolyamának megtámasztásában – fejtette ki Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője. Szerinte ameddig tart a rossz hangulat a piacokon, addig nem lesz megállás, jelenleg a 315-ös szint irányába megy a forint, és Török szerint nem lehet kizárni, hogy ezt átlépjük. A Raiffeisen vezető elemzője ugyanakkor elmondta, hogy véleménye szerint nem tart majd sokáig ez a gyengülés, ő abban bízik, hogy lecsillapodnak a kedélyek. A magyar jegybank a jelenlegi helyzetben csak csillapítani tudná az árfolyamgyengülést, a feltörekvő piaci gyengülés közepette szerinte nagyrészt fegyvertelen az MNB.

Török szerint nem meglepő, hogy sérülékeny a magyar deviza, mivel – bár a többi feltörekvő ország problémái nem jellemzik hazánkat, például Magyarország folyó fizetési mérlegének masszív a többlete – ugyanakkor a magas szintű eladósodottság és a devizaadósság miatt szerepelhetünk a reflektorfényben. Emellett pedig a fejlett piacokhoz képest a magyar eszközök hozamelőnye is leszűkült, így ez sem túl vonzó a befektetőknek. A sérülékenységi vonal második sorában vagyunk – emelte ki Török.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!