szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A CNBC amerikai üzleti tévécsatorna weboldalán Magyarország a címlapra került a forint utóbbi héten tapasztalt gyengülésével. Nicholas Spiro, a Spiro Sovereign Strategy ügyvezetője szerint bár Magyarország nem Törökország, most ez az állam a leggyengébb Közép-Európában.

A feltörekvő piaci devizák továbbra is folytatták lejmenetüket csütörtökön, a magyar forint volt az a fizetőeszköz, mely a legnagyobb gyengülést elszenvedők között volt – írja a forintról szóló cikkében a CNBC. A lap megjegyzi, hogy a forint a dollárral szemben 5,34 százalékot esett, az euróval, illetve a svájci frankkal szemben pedig 4 százalékos volt a zuhanás 2014 eleje óta. Az argentin peso sorsára juthat a magyar fizetőeszköz? – teszi fel a kérdés a CNBC.

A forint sokkal nagyobb veszélyben volt, mint más feltörekvő piaci devizák, mivel a magyar központi bank – szemben az indiai és a török központi bankkal – gyengítette az árfolyamot, hogy erősítse az exportot – mondta a CNBC-nek Nicholas Spiro, a Spiro Sovereign Strategy ügyvezetője. A szakértő ugyanakkor megjegyezte, a forint nem omlott össze. Kifejtette, hogy ez egy exportvezérelt gazdaság, amelynek szüksége van olcsóbb, versenyképesebb árfolyamra, ugyanakkor egy olyan országról van szó, amely jelentős devizaadóssággal rendelkezik a lakossági jelzálogpiacon és még nem volt képes meggyőző módon rendezni ezt a problémát.

A lap megjegyzi, hogy a magyar jegybank 2012 vége óta 415 bázispontot vágott le a jegybanki alapkamatból, az MNB pedig továbbra is elkötelezett a csökkentés mellett, hogy megküzdjenek a "nagyon alacsony inflációval". Spiro szerint a jegybank aggodalmának hiánya a fizetőeszköz gyengülésével kapcsolatban igen zavaró. Úgy tűnik, a jegybank nem aggódik, ez pedig aggodalomra ad okot – fejtette ki az ügyvezető. Magyarország egyáltalán nem Törökország, ahol 12 százalékra emelték az alapkamatot a héten, ám igen ingatagnak tűnik, ez az állam most a leggyengébb Közép-Európában – tette hozzá.

Mindeközben ugyanakkor nem mindenki gondolja úgy, hogy Magyarországot elmossák a feltörekvő piacokon tapasztalható hullámok – az országot az EU-hoz fűződő szoros kapcsolatai megvédhetik. A CNBC idézi a Bank of Tokyo-Mitsubishi elemzőit is, akik nem látják ennyire pesszimistán a forint jövőjét. Lee Hardman és Derek Halpenny elemzők úgy vélekedtek, hogy a forint és a zloty profitálhat az euróövezet fokozatos erősödéséből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!