Egyetlen képen az egész galaxis
A NASA elérhetővé tett egy képet, amit a 2009-ben útnak indított WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) infravörös csillagászati műhold felvételeiből állítottak össze és amin a teljes égbolt látható.
A NASA elérhetővé tett egy képet, amit a 2009-ben útnak indított WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) infravörös csillagászati műhold felvételeiből állítottak össze és amin a teljes égbolt látható.
A Herkules-csillagképben lejátszódó intergalaktikus "tömegkarambolról" készített felvételeket az Európai Déli Obszervatórium (ESO) nagyon nagy teleszkópja (VLT), amely Chilében a Cerro Paranal hegyen, az Atacama-sivatagban működik.
Vörös galaxisok legtávolabbi csoportját fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport, tanulmányuk az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban lát napvilágot.
A galaxisok közti teret sötét anyag tölti ki - erre a következtetésre jutottak komputeres modellszámítások alapján japán kutatók, akik a The Astrophysical Journal legújabb számában tették közzé tanulmányukat.
A színpompás felvételen az NGC 1073 katalógusjelű spirálgalaxis látható, amely a Cethal (Cetus) csillagképben, 55 millió fényévnyire van a Földtől - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.
Az eddigi legfényesebb galaxisról készített "közelképet" a Hubble-űrteleszkóp.
Az idők "kezdetéről" származó ritka galaxist fedeztek fel a Hubble és a Spitzer űrteleszkópok segítségével; a csillagváros akkor keletkezett, amikor a világegyetem "mindössze" 750 millió éves volt.
Láttál-e már valaha gigantikus macskát lézertekintettel gyilkolni?
Fura, hiperaktív galaxisokat fedezett fel a Hubble-űrteleszkóp. A felfedezésről az Astrophysical Journal című folyóiratban jelenik meg tanulmány.
Egyszerre ennyi szupernóvát még sohasem fedeztek fel egyszerre egy galaxisban. Számuk mindamellett összefügg azzal, hogy milyen gyorsan képződnek a galaxisban a csillagok.
Kozmikus méretben igazolták dán asztrofizikusok Einstein relativitáselméletét, amely szerint egy objektum gravitációs tere meggörbíti körülötte a teret és az időt.
"Időzített bombák" ezrei "ketyeghetnek" galaxisunkban - állítja egy nemzetközi kutatócsoport, amely az Astrophysical Journal Letters című szaklapban tette közzé tanulmányát.
Egyre kevesebb csillag születik az univerzumban ausztrál kutatók vizsgálatai szerint.
Két fényes galaxis "karambolját" kapták lencsevégre - az összeolvadó csillagvárosok óriási felkiáltójelként ragyognak a NASA által közzétett felvételeken.
A galaxisokra két tudatállapot jellemző, a csillagvárosok vagy éberek, vagy aluszékonyak - derítették ki amerikai asztronómusok, akik a kutatásaik eredményét az Astrophysical Journal legújabb számában ismertették.
Az eddig ismert legidősebb galaxisnál 200 millió évvel régebbi galaxisra bukkantak csillagászok, akik szerint a Hubble űrteleszkóp felvételein látható sötétvörös folt 13,2 milliárd évvel ezelőtt született.
Az amerikai és az európai űrügynökségek az év során számtalan felvételt készítenek a világűr érdekes és sokszor lenyűgöző jelenségeiről. Összeállításunkban a legjobban sikerült asztrofotókból válogattunk.
Egy chilei teleszkóp segítségével vették észre a Földtől eddigi legtávolabbinak számító galaxist, amely több mint 13 milliárd fényévnyi messzeségben található.
Egy öt évvel ezelőtt felfedezett szupernóváról megállapították az amerikai és izraeli tudósok, hogy igen gazdag kalciumban, és egy új szupernóva-osztályba tartozhat.
Német és japán csillagászok felfedezték az univerzum eddigi legtávolabbi galaxishalmazát - közölte a Földön kívüli fizikával is foglalkozó Max Planck Intézet a németországi Garchingban.