Olvadnak a gleccserek, és ez vulkánkitörés-hullámot okozhat – figyelmeztetnek a kutatók
Robbanásszerű kitöréseket produkálhatnak a szubglaciális vulkánok, ha elolvad az őket fedő vastag jégréteg. A jégkorszakot követően már történt hasonló.
Robbanásszerű kitöréseket produkálhatnak a szubglaciális vulkánok, ha elolvad az őket fedő vastag jégréteg. A jégkorszakot követően már történt hasonló.
Mik azok a gleccserek és miért érdekeljenek engem, ha havat sem látunk Magyarországon évek óta? Fenntarthatósági podcastunkban Földes Andrással és Nagy Balázs geográfussal, az ELTE TTK egyetemi docensével mutattuk be közérthetően a szárazföldi jég fontosságát az életünkben és megvizsgáltuk a pusztulásával járó - többek között geopolitikai - kockázatokat. De az is kiderül, mi köti össze a gleccsereket a magyar népmesékkel és Toldi Miklóssal.
Európában talán inkább csak turisztikai veszteség, de világméretekben vészes klímakockázat, hogy visszafordíthatatlan folyamattá vált a gleccserek olvadása.
Döbbenetes változások zajlanak a hegyek között, és a gleccserek olvadása közvetlenül hat ránk itt, Magyarországon is. Földes András dokumentumfilmje.
Az eddig véltnél is gyorsabban olvadnak az Alpok gleccserei az éghajlatváltozás miatt: legkésőbb az évszázad végéig 3500 méter alatt már nem lesznek jégfolyamok – mondja Olaf Eisen német gleccserkutató.
Egy friss tanulmány felvázolta a legjobb és a legrosszabb forgatókönyveket is a Föld melegedése okozta gleccserolvadásra.
Bár alig felismerhető, képünkön egy németországi sípálya látható.
A globális felmelegedés miatt olvadó gleccserekben rengeteg az ismeretlen baktérium és vírus. Olyan sok van belőlük, hogy – a statisztikai valószínűség szerint – egy részük biztosan veszélyes az egészségünkre.
Minden korábbinál gyorsabban olvad az egyik legnagyobb tiroli gleccser, a már több mint 100 éve módszeres megfigyelés alatt álló Hintereisferner.
Az 1930-as évek eleje óta Svájc 1400 gleccsere már a felére olvadt, és a jég olvadása a globális felmelegedés közepette gyorsul – erről számolt be egy hétfőn közzétett új tanulmány.
Ritka lepkefajra bukkantak 86 év után az észak-olaszországi Alpokban, Trentino-Alto-Adige (Dél-Tirol) tartományban. A gleccserek zsugorodása miatt eddig úgy vélték, a ritka faj kihalt a vidéken.
Több jég olvad el a Föld "harmadik pólusa", vagyis a Tibeti-fennsíkot körülvevő magashegységek gleccserein, mint amennyi telente képződik.
A világ csaknem összes gleccsere veszít tömegéből, méghozzá gyorsuló ütemben – állapította meg egy frissen közzétett, minden korábbinál átfogóbb nemzetközi tudományos kutatás.
És egy sor másik alpesi virág. Nem kedvelik az egyre melegedő környezetet, de már nem lesz hova hátrálniuk a lejtőkön felfelé.
Hatvan százalékkal zsugorodtak Olaszország alpesi gleccserei 150 év alatt – közölte a Legambiente olasz környeztvédelmi szervezet.
A gleccserek felét törmelék borítja világszerte. A svájci Erdő, Hó- és Tájkutatási Szövetségi Intézet (WSL) első alkalommal vizsgálta meg műholdak segítségével, milyen mértékben fedi kőtörmelék a gleccsereket.