Egy új becslés szerint várhatóan több mint 100 ezer tonnányi mikroba szabadulhat ki az olvadó gleccserekből a klímaváltozás miatt – számolt be róla az IFLScience. A Communications Earth & Environment című lapban megjelent publikációból kiderül: a forgatókönyv több mint egy ötmilliárd különböző mikroorganizmus felszabadulását jelenti, a kutatók biztosak benne, hogy egyes mikroorganizmusok betegséget okoznak.
A walesi Aberystwyth Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy mennyi mikroorganizmus szabadulhat fel nyolc gleccser olvadása következtében Európában, Észak-Amerikában, valamint két nyugat-grönlandi lelőhelyen. A számításuk alapján még mérsékelt éghajlatváltozás mellett is körülbelül 2,9 × 1022 sejt olvadna ki. Ezek a következő 80 évben az északi félgömb ökoszisztémájába is beépülhetnek majd.
Minden korábbinál gyorsabban olvad az egyik legnagyobb tiroli gleccser, a már több mint 100 éve módszeres megfigyelés alatt álló Hintereisferner.
„A felszabaduló mikrobák száma nagyban függ attól, hogy milyen gyorsan olvadnak a gleccserek, és mennyire melegszik tovább a bolygó. De a felszabaduló mikrobák tömege mérsékelt felmelegedés mellett is hatalmas” – mondta Arwyn Edwards, a tanulmány szerzője és az egyetem biológusa. Tristram Irvine-Fynn, az egyetem munkatársa kiemelte, ezek a mikrobák egyfelől hozzájárulnak az olvadáshoz, valamint jót tesznek az alsóbbrendű ökoszisztémákkal, ugyanakkor továbbra sem ismerjük őket, és könnyen lehet, hogy a jelentős részük veszélyes.
A gleccserekről régóta köztudott, hogy számos ősi vírust rejtenek magukban. Amíg a jég bezárja őket, nem kell tőlük tartani, ugyanakkor ha kiszabadulnak, csak idő kérdése, hogy gazdaszervezetet találjanak maguknak. Az éghajlatváltozással ez a kockázat egyre nagyobb. Bár egyelőre a fenyegetés többnyire még elméleti, már láthattunk erre gyakorlati példát is. 2016-ban több tucat ember betegedett meg lépfenében az oroszországi Jamal-félszigeten, mert a fagyott talajból kiolvadt rénszarvas teteméből kiszabadult a kórokozó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.